Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Rośnie pesymizm pracodawców dotyczący zatrudnienia

3 grudnia 2015
Niedopasowanie kwalifikacji pracowników do potrzeb pracodawców i mało nowych miejsc pracy - to najważniejsze wnioski trzeciej edycji badań Bilans Kapitału Ludzkiego.
Bilans Kapitału Ludzkiego (BKL) to realizowane od 2010 r. badanie monitorujące rynek pracy realizowane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim. Trzecią edycję badań zrealizowano pod hasłem "Młodość czy doświadczenie? Kapitał ludzki w Polsce"; wyniki zaprezentowano w poniedziałek podczas konferencji.
Z badania wynika, że na rynku mało jest nowych miejsc pracy. 90 proc. pracodawców poszukujących osób do pracy zamierzało zatrudniać pracowników w ramach rotacji na istniejące już stanowiska. Odsetek nowo tworzonych miejsc pracy pozostawał na podobnym poziomie co w poprzedniej edycji badań - 10 proc. w 2012 r. w porównaniu do 9 proc. w 2011 r.
Stały problem widoczny w badaniach BKL to niedopasowanie kwalifikacji pracowników do potrzeb rynku. Na takie problemy przy rekrutacji wskazywały trzy czwarte pracodawców poszukujących osób do pracy. Według pracodawców kandydatom brakuje najczęściej kompetencji zawodowych, zdolności organizacyjnych i interpersonalnych.
Trzy lata badań pokazują też stabilne zapotrzebowanie na określone kategorie pracowników. Są to przede wszystkim: robotnicy wykwalifikowani (szczególnie budowlani), sprzedawcy oraz specjaliści (ds. nauczania i wychowania, ekonomii i zarządzania) oraz inżynierowie różnych kategorii.
Badanie pokazuje też, że z roku na rok rośnie pesymizm pracodawców dotyczący przyrostu zatrudnienia. Wiosną 2012 r. tylko co czwarty pracodawca twierdził, że w kolejnych 12 miesiącach zatrudnienie w jego firmie się zwiększy. Przeważająca wśród pracodawców jest opinia, że zatrudnienie pozostanie na tym samym poziomie - tego zdania jest 63 proc. badanych.
Według wicepremiera, ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego wyniki badań pokazują, że rynek jest coraz bardziej rynkiem pracodawcy, a nie rynkiem pracownika.
Podkreślał, że konieczne jest pobudzanie przedsiębiorczości Polaków. "Dzisiaj wydaje się, że wielu, szczególnie w młodym pokoleniu, patrząc na olbrzymi wysiłek i niepewność i ryzyko w podejmowaniu działalności gospodarczej, chciałoby (...) dobrej pracy z ZUS-em w firmach państwowych albo w korporacyjnym ładzie" - powiedział Piechociński.
Tymczasem, jak przekonywał, jeśli co drugi z młodych nie podejmie się stworzenia własnego miejsca pracy, to bez względu na to, czy będzie w Londynie, Warszawie, Dublinie, Rzymie, czy Paryżu - jak każdy Europejczyk - będzie w najbliższych latach bezrobotny.
Pierwsza edycja badań BKL została przeprowadzona w IV kwartale 2010 r., druga - w II kwartale 2011 r. , a badanie trzeciej edycji zrealizowano w II kwartale 2012 r. BKL obejmuje ponad 16 tys. pracodawców, ponad 17,9 tys. osób w wieku produkcyjnym, ponad 8 tys. bezrobotnych, ponad 35,7 tys. uczniów ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych, ponad 33 tys. studentów oraz 20 tys. ofert pracy i ponad 4,5 tys. instytucji szkoleniowych.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę