Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Rośnie liczba upadłości przedsiębiorstw

5 marca 2012
Liczba ogłoszeń o upadłościach przedsiębiorstw, które pojawiły się w oficjalnych źródłach w ciągu dwóch miesięcy 2012 roku jest wyższa o 20 proc. od ubiegłorocznej - podał Euler Hermes w komunikacie.
"Wzrost liczby upadłości jest efektem, a może raczej (...) potwierdzeniem prognozy odnośnie PKB Polski (zmniejszenie perspektywy jego wzrostu z ok. 4 proc. w ub. roku do prognozowanego w br. 2,5 proc.). Trend wzrostu upadłości nabiera tempa.
"Można było spodziewać się wzrostu upadłości, ale skala tego wzrostu jest poniekąd zaskakująca. Jeszcze w styczniu w porównaniu do roku ubiegłego opublikowanych ogłoszeń o upadłościach było jedynie o 6 proc. więcej niż w styczniu 2011 roku. W samym zaś lutym liczba publikacji była wyższa aż o 34 proc. niż w lutym ub. roku (79 wobec 59)" - napisano w komunikacie.
"Nie oznacza to automatycznie, że trend wzrostu upadłości będzie nadal przyspieszał w takim samym stopniu (z +6 proc. w styczniu do +34 proc. w lutym), natomiast trzeba będzie zrewidować prognozę wzrostu bankructw z kilku procent na dwucyfrową liczbę, co będzie można zweryfikować po pierwszym-drugim kwartale" - dodano.
BUDOWNICTWO, PRODUCENCI
Z danych Euler Hermes wynika, że o 45 proc. - wobec ubiegłego roku - wzrosła liczba upadłości w budownictwie, o 18 proc. wśród firm produkcyjnych.
SPRZEDAŻ HURTOWA - BRAK ZMIANY
"(...) hurtownie nadal upadają, ale liczba tych przypadków nie zwiększa się, ponieważ zwiększa się jednocześnie liczba przejęć i połączeń sieci hurtowni" - napisano w komunikacie.
SPRZEDAŻ DETALICZNA - ZNACZY WZROST LICZBY UPADŁOŚCI
"(...) wzrost liczby publikacji o bankructwach sklepów detalicznych wyniósł 80 proc. (...) Skoro wśród większych detalistów panuje taka tendencja, to można mieć pewność, iż wśród mniejszych jest co najmniej tak samo, a liczba tych znikających z rynku idzie w setki, jeśli nie tysiące. Jest to oczywiście efekt nasilającej się konkurencji ze strony dyskontów, sieci super i hipermarketów (z ich nowymi formatami typu express, fresh etc.) a także sieci sklepów "patronackich" tworzonych przez dużych hurtowników" - napisano.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę