Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Rosną ceny pszenicy

6 marca 2012
FAMMU/FAPA podaje, że obawy o kondycję upraw ozimych w niektórych unijnych krajach, a zwłaszcza we Francji spowodowały ponowny powrót notowań giełdowych pszenicy do lekkich zwyżek. Pszenica w kontrakcie marcowym na Matif podrożała przez ostatni tydzień o 2,3 proc. do 214,5 EUR/tonę.
Do ostatnich wzrostów cen pszenicy mógł przyczynić się również zwiększony unijny eksport tego gatunku. Stabilne były natomiast ceny kukurydzy - niewielki spadek o 0,6 proc. do 205,5 EUR/tonę.
Niewielkie umocnienie cen giełdowych zbóż odnotowano także na giełdzie CBoT. Tutaj przez ostatni tydzień pszenica w najbliższym kontrakcie podrożała o 2,7 proc. do 242,2 USD/tonę, a kukurydza - o 2,2 proc. do 257,4 USD/tonę.
- Pierwsze sondażowe badania stanu upraw przeprowadzone przez Agritel wskazują na słabą kondycję ok. 200 tys. ha upraw ozimej pszenicy we Francji, co przekłada się na szacowane straty w przedziale od 500 tys. ton do 1 mln ton. Francja jest liderem w unijnej produkcji i eksporcie pszenicy, a przeważająca większość upraw tego gatunku to oziminy. Obecne straty mogą więc przełożyć się na wyniki tegorocznej produkcji pszenicy, gdyż najprawdopodobniej areał upraw zniszczonych przez mróz zostanie obsiany innymi gatunkami - np. jęczmieniem jarym czy kukurydzą. Skutki ewentualnych strat we francuskiej produkcji powinny jednak zostać częściowo złagodzone większym areałem upraw pszenicy na zbiór w bieżącym roku - oceniają analitycy zespołu FAMMU/FAPA.



POWIĄZANE

Integracja ukraińskiego rynku rolnego z Unią Europejską wymaga zwiększenia ogóln...

Trwa serial związany ze zwrotami gruntów rolnych dzierżawionych przez podmioty (...

Według stanu na 21 listopada cukrownie zrzeszone w Krajowym Stowarzyszeniu Produ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę