Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Rosja zwiększy import towarów rolnych z Egiptu, by pokryć braki

3 grudnia 2015
Rosja zwiększy eksport pszenicy do Egiptu i import z tego kraju produktów rolnych, co pomoże pokryć deficyt wynikły z embarga na te produkty z wielu państw, w tym z Polski. O planach poinformowano po wtorkowych rozmowach prezydentów Rosji i Egiptu.

"Egipt już zwiększył dostawy produktów rolnych na nasz rynek o 30 proc., a w najbliższym czasie jest gotów je zwiększyć o dalsze 30 proc." - powiedział we wtorek prezydent Rosji Władimir Putin, który tego dnia w Soczi odbył rozmowy z prezydentem Egiptu Abd el-Fatahem al-Sisim.
Putin zaznaczył, że Rosja i Egipt aktywnie współpracują w dziedzinie rolnictwa, a Rosja dostarcza ok. 40 proc. zboża spożywanego w Egipcie. "90 proc. naszego importu z Egiptu to też produkty rolne: pomarańcze, kartofle, cebula, czosnek" - przypomniał.
Putin zaznaczył, że strony uzgodniły wprowadzenie uproszczonego trybu dostępu egipskich towarów na rynek rosyjski.
Zwiększenie o 30 proc. dostaw produktów rolnych z Egiptu pomoże w 40-50 proc. pokryć deficyt w tej dziedzinie, który może powstać z powodu wprowadzenia przez Moskwę embarga z szeregu krajów - powiedział we wtorek dziennikarzom w Soczi minister rolnictwa Nikołaj Fiodorow.
Powiadomił, że jego resort prowadzi także rozmowy na temat dodatkowych dostaw z Turcją, Iranem, Izraelem, Marokiem, Argentyną, Brazylią i Peru.
Powiedział, że obliczyli z przedstawicielami z Egiptu, że kraj ten już w tym roku może zwiększyć o 30 proc. obecny poziom dostaw produktów rolnych. Według ministra chodzi głównie o kartofle, cebulę, czosnek, a także o owoce cytrusowe i winogrona.
Minister Fiodorow podkreślił, że w ubiegłym roku Egipt dostarczył do Rosji produktów rolnych na sumę 440 mln dolarów, a w pierwszym półroczu tego roku wartość tego importu wyniosła już 460 mln dolarów. Zdaniem szefa rosyjskiego resortu rolnictwa wartość potencjalnego importu produktów rolnych z Egiptu może przewyższyć w bliskiej perspektywie 1 mld dolarów. Fiodorow nie określił ram czasowych, które miał na myśli.
Na początku sierpnia Rosja wprowadziła zakaz importu owoców, warzyw, mięsa, drobiu, ryb, mleka i nabiału z USA, UE, Australii, Kanady i Norwegii. W ten sposób odpowiedziała na sankcje zastosowane wobec niej przez Zachód w związku z rolą Moskwy w konflikcie na Ukrainie.


POWIĄZANE

Kawały, będące jedną z najbardziej uniwersalnych form dowcipu, od wieków pełnią ...

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę