Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Rosja udaremniła przemyt szpiku wieprzowego z Polski

3 grudnia 2015
Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Rosji poinformowała w poniedziałek o udaremnieniu próby przemytu partii szpiku wieprzowego z Polski. Polski minister rolnictwa oczekuje bezzwłocznego podania przez Rosjan pełnej informacji.
Polski resort rolnictwa nie otrzymał informacji na ten temat - poinformowano PAP w ministerstwie.
Minister rolnictwa Marek Sawicki powiedział w poniedziałek wieczorem PAP, że oczekuje bezzwłocznego podania przez stronę rosyjską pełnych informacji ws. szczegółów zdarzenia, co pozwoliłoby na szybką reakcję i podjęcie stosownych działań wobec winnych. Dodał, że jest zaniepokojony sposobem działania Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Rosji (Rossielchoznadzor), która nie podejmuje bezpośredniej współpracy z polskimi służbami weterynaryjnymi, a jedynie publikuje informacje o łamaniu prawa.
Minister przypomniał, że podobne wydarzenie miało miejsce w przypadku firmy "Wierzejki" z woj. lubelskiego, którą posądzono o przemyt hiszpańskiej słoniny do Rosji. Po wnikliwym sprawdzeniu okazało się, że firma ta nie miała z tym zdarzeniem nic wspólnego.
Według poniedziałkowych informacji Rossielchoznadzoru do próby przemytu partii szpiku wieprzowego z Polski doszło w porcie Ust-Ługa, nad Zatoką Fińską, 110 km na południowy zachód od Petersburga. Szpik znaleziono w pięciu kontenerach chłodniach, które przypłynęły z Polski. Z dokumentów przewozowych wynikało, że w kontenerach znajdują się mrożone brokuły.
Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego przypomniała, że import mięsa wieprzowego z Polski jest zakazany w związku z "niekorzystną sytuacją" z afrykańskim pomorem świń (ASF).
Rossielchoznadzor wyraził zaniepokojenie z powodu tego, że "funkcjonujący w Polsce system kontroli przemieszczania i certyfikacji produkcji pochodzenia zwierzęcego, w tym obarczonej wysokim ryzykiem, jest tak nieskuteczny, że dopuszcza fałszowanie dokumentów przewozowych i podmianę ładunków".
W ocenie Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego "taki system nie może realnie zabezpieczyć interesów kraju importera polskiej produkcji w tym, co dotyczy bezpieczeństwa biologicznego, żywnościowego i spożywczego".
29 stycznia Rosja zażądała od Unii Europejskiej, aby nie certyfikowała wieprzowiny wysyłanej do Rosji, co oznaczało w praktyce wprowadzenie przez Moskwę zakazu importu takiego mięsa. Powodem było wykrycie na Litwie dwóch ognisk afrykańskiego pomoru świń u dzików. W lutym dwa przypadki ASF u dzików blisko granicy z Białorusią stwierdzono również w Polsce. Od 7 kwietnia Rosja zabroniła importu przetworów z mięsa wieprzowego z Polski i Litwy.
Komisja Europejska próbuje przekonać stronę rosyjską, by nie importowała wieprzowiny tylko z tych regionów w UE, w których wystąpiły przypadki ASF. Jednak strona rosyjska się upiera, aby regionalizacja, tj. zakaz eksportu wieprzowiny, objął Litwę, Polskę i graniczące z nimi państwa; inne kraje UE mogłyby wznowić eksport wieprzowiny do Rosji po uzgodnieniu nowego wzoru certyfikatu.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę