Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Rosja może dopuścić na rynek część dostawców z Węgier, Cypru, Grecji

21 maja 2015
Szef Federalnej Służby Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Siergiej Dankwert poinformował we wtorek o zatwierdzeniu listy dostawców z Grecji, Cypru i Węgier, którzy zostaną dopuszczeni na rynek Rosji po uchyleniu przez nią embarga na produkty rolne.
Dankwert mówił o tym na konferencji prasowej w redakcji rządowej "Rossijskiej Gaziety". Zaznaczył, że decyzja o ewentualnym uchyleniu zakazu importu leży w gestii rządu Federacji Rosyjskiej.

Zapowiedział, że w przypadku uchylenia embarga, będzie można dopuścić na rosyjski rynek około 20 proc. poprzednich dostawców z Węgier, Grecji i Cypru. Spełniają oni wymagania Eurazjatyckiej Unii Gospodarczej, którą tworzą Rosja, Białoruś, Kazachstan, Armenia i Kirgistan. Szef Rossielchoznadzoru zaznaczył, iż wykazały to rosyjskie kontrole.

"Jeśli na Węgrzech było 90 firm, to nawet jeśli embargo zostanie uchylone, pozostanie 15 takich przedsiębiorstw" - powiedział Dankwert. Dodał, że to samo dotyczy Cypru: "było sześć (firm) zostały - dwie". Wśród greckich firm prawo dostaw do Rosji otrzymały - jak ujął to Dankwert - jednostki.

Wcześniej jego zastępca Aleksiej Aleksiejenko zapowiedział, że Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego (Rossielchoznadzor) nie pozwoli, by po zniesieniu przez Rosję jej sankcji wszyscy wcześniejsi dostawcy automatycznie wrócili na rosyjski rynek.

Rząd Rosji kilkakrotnie sygnalizował, że gotów jest złagodzić sankcje w stosunku do kilku krajów Unii Europejskiej. W tym kontekście wymieniano właśnie Grecję, Cypr i Węgry. Według "Rossijskiej Gaziety" te trzy kraje występują przeciwko przedłużaniu sankcji UE wobec Rosji.

W kwietniu - przy okazji wizyty premiera Grecji Aleksisa Ciprasa w Moskwie - minister rozwoju gospodarczego FR Aleksiej Ulukajew ogłosił, że jego resort przygotował już propozycje dotyczące embarga wobec tego kraju. O możliwości złagodzenia sankcji mówił wtedy także ówczesny minister rolnictwa Rosji Nikołaj Fiodorow.

Później Ulukajew przekazał, że Rosja szuka rozwiązania, które - z jednej strony - pozwoliłoby jej złagodzić sankcje w stosunku do Grecji i Węgier, a z drugiej - byłoby zgodne z normami Światowej Organizacji Handlu (WTO).

W sierpniu 2014 roku Rosja wprowadziła embargo na produkty rolno-spożywcze z UE w odpowiedzi na unijne sankcje nałożone na Moskwę z powodu jej agresywnej polityki wobec Ukrainy. W październiku rosyjskie embargo zostało rozszerzone. Wprowadzając je, rząd Rosji zaznaczył, że będzie ono obowiązywać przez rok z możliwością przedłużenia.

Moskwa nie wykluczała jednak, że może rozważyć zmianę polityki sankcji wobec niektórych krajów UE. Przy ocenie sytuacji miały być wzięte pod uwagę stosunki Rosji z poszczególnymi państwami.

Dankwert skrytykował we wtorek brak dialogu z odpowiednimi służbami Unii Europejskiej o warunkach wznowienia dostaw produktów do Federacji Rosyjskiej w przypadku zniesienia embarga.

"Nasi koledzy z UE wszystkie rozmowy przerwali. Ostatni raz rozmawialiśmy w styczniu" - powiedział Dankwert na konferencji prasowej, która odbywała się pod hasłem: "Jakie produkty i z jakich państw pojawią się wkrótce na rosyjskich półkach".

 


POWIĄZANE

Trwa serial związany ze zwrotami gruntów rolnych dzierżawionych przez podmioty (...

Integracja ukraińskiego rynku rolnego z Unią Europejską wymaga zwiększenia ogóln...

Według stanu na 21 listopada cukrownie zrzeszone w Krajowym Stowarzyszeniu Produ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę