Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Rolnicy uprzywilejowani

3 października 2007
Osoba uprawniona do świadczenia rolniczego z KRUS powinna pobierać jednocześnie emeryturę z II filara - proponuje resort rolnictwa. Ministerstwo Pracy jest przeciw

Dziś trzeba wybrać: albo emerytura z KRUS, albo z ZUS, jeśli osoba wpłaca składki do obu instytucji. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi chce to zmienić. Dyskusja na ten temat rozpoczęła się w trakcie ostatnich konsultacji w sprawie projektu ustawy o wypłacie emerytur ze środków, które dziś są gromadzone w funduszach emerytalnych. Powołuje on zakłady emerytalne, które będą wypłacać świadczenia ze środków pochodzących z OFE. Resort chce, by rolnicy uprawnieni do emerytury rolniczej z KRUS mogli też pobierać emeryturę z II filara.

- Zamiast zwiększać składki na KRUS, jesteśmy za rozwiązaniem, które pozwoli rolnikom na dobrowolne oszczędzanie w drugim filarze. To wyjście naprzeciw oczekiwaniom, choć oczywiście potrzeba czasu na jego wprowadzenie - tłumaczy Rafał Romanowski, wiceminister rolnictwa. Oczekiwaniom zwłaszcza bogatych rolników (ok. 2 proc. ogółu), których stać na dodatkową składkę.

-Włączenie rolników do OFE bez równoczesnego włączenia ich do powszechnego systemu ubezpieczeń społecznych nie ma sensu -przekonuje tymczasem prof. Marek Góra z SGH, współautor koncepcji reformy emerytalnej. KRUS jest oparty na dotacjach z budżetu. Składki wpłacane przez rolników są niewielkie. Świadczenia z KRUS są w ponad 90 proc. finansowane z państwowej kasy. W nowym systemie wysokość emerytury zależy od tego, kto ile odłożył.

-Nic nie zostało jeszcze rozstrzygnięte - tłumaczy Elżbieta Rafalska, wiceminister pracy. - Mamy w tej sprawie spotkać się z Ministerstwem Rolnictwa.

Ale Ministerstwu Pracy i Polityki Społecznej ten pomysł nie przypadł do gustu. Jak tłumaczy w piśmie do Kancelarii Premiera, emerytura z zakładów emerytalnych będzie wypłacana ze składki dziś odprowadzanej do ZUS, która w części jest przekazywana do OFE. Ubytek części składki odprowadzanej do funduszy finansowany jest przez budżet państwa i przekazywany do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w ZUS. Dodatkowe świadczenia dla osób ubezpieczonych w KRUS oznaczają, że konieczne stałoby się sfinansowanie dodatkowych świadczeń dla rolników. O ile wzrosłyby wydatki państwa? -O dużo, ale nie wiemy o ile. Nie mamy jeszcze takich wyliczeń -tłumaczy Elżbieta Rafalska.

Wiceminister Romanowski mówi, że o szczegółach będzie można mówić około połowy października.

Resort pracy wskazuje też, że takie rozwiązanie oznaczałoby spore przywileje dla rolników. Jak czytamy w piśmie: "(...) świadczenie z OFE przysługuje jedynie, gdy ubezpieczony pobiera emeryturę z I filara. Takie rozwiązania funkcjonują dla przykładu w przypadku emerytur górniczych i mundurowych". Czyli jeśli np. policjant oszczędzał przez jakiś czas w OFE, musi te pieniądze oddać budżetowi w zamian zaświadczenie finansowane z budżetu. A jak już wcześniej pisaliśmy, świadczenia z KRUS są finansowane z budżetu.

MPiPS uważa, że przyjęcie propozycji resortu rolnictwa może być kontrowersyjne ibyłoby sprzeczne z zasadą równości wobec prawa. Podobnego rozwiązania mogliby zażądać np. górnicy.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę