Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Rolnicy, którym wymarzły uprawy, mogą dostać dofinansowanie z ARR

5 stycznia 2016
Rolnicy, którzy posiali kwalifikowane ziarno, a uprawa ta wymarzła, mogą mimo to starać się o dopłatę z Agencji Rynku Rolnego. Wniosek trzeba złożyć do 25 czerwca br. - poinformował Bartłomiej Kulisz z Biura Produktów Roślinnych ARR.
Dopłaty te przysługują w ramach tzw. pomocy de minimis. Pomoc de minimis to wsparcie, jakiego może udzielić rolnikowi państwo bez zgody Komisji Europejskiej. Pomoc taka może wynieść maksymalnie 7,5 tys. euro w ciągu trzech lat na jedno gospodarstwo. Polega ona m.in. na dopłatach do kwalifikowanych nasion, roślin energetycznych czy w ulgach w podatkach.
Jak zaznaczył Kulisz, rolnicy, którzy zakupili i wysiali ziarno wysokiej jakości, a uprawa ta została zniszczona przez mrozy, mogą nadal starać się o dopłaty do takiego ziarna. Wnioski w sprawie dopłat rolnik może złożyć we właściwym oddziale terenowym ARR. Do wniosku należy dołączyć oryginały lub potwierdzone za zgodność z oryginałem faktury zakupu materiału siewnego, jak również informację o korzystaniu z pomocy de minimis w ciągu ostatnich trzech lat.
Agencja przyjmuje wnioski o dopłaty do materiału siewnego od 15 stycznia do 25 czerwca, ziarno to musi być kupione i wysiane od 15 lipca ubiegłego roku do 15 czerwca tego roku. Rolnicy składają takie wnioski po zasianiu uprawy.
Wysokość dopłaty zależy od rodzaju wysiewanych nasion. W przypadku pszenicy zwyczajnej i mieszanek zbożowych i pastewnych wynosi ona 100 zł do 1 hektara; w przypadku roślin strączkowych - 160 zł; ziemniaków - 500 zł.
ARR jednocześnie informuje, że "przed podjęciem prac agrotechnicznych mających na celu likwidację zniszczonej uprawy (założonej z materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany), producent rolny powinien powiadomić właściwy Oddział Terenowy ARR o planowanych czynnościach w formie pisemnej, przekazanej za pośrednictwem poczty, faxu lub poczty elektronicznej".
W ubiegłym roku o dopłaty tego rodzaju starało się 63 tys. osób, w 2012 r. wnioski złożyło ok. 10 tys. osób, czyli tyle, ile w analogicznym okresie ubr.
Szczegółowe informacje dotyczące uzyskania dopłaty znajdują się na stronie internetowej ARR.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę