OPOLAGRA_2025
AgroShow_05_2025_Zielone

Rolnictwo 2010

15 stycznia 2010
Pod względem urodzaju miniony rok był całkiem pomyślny, ale czy był również korzystny finansowo?
Większość rolników odpowie, że nie. I ta ocena, chociaż subiektywna pokrywa się z danymi Eurostatu – czyli Unijnego Urzędu Statystycznego – który ogłosił, że w Polsce dochody na jednego pracującego w rolnictwie spadły o 12,4 procenta.

Powodem były niższe niż przed rokiem ceny najważniejszych produktów zwierzęcych i niemal wszystkich produktów roślinnych. Mniej płacono za mleko w skupie, owoce i warzywa, zboże. Huśtawka cenowa dokuczała też producentom żywca wieprzowego. I tego braku stabilizacji rolnicy boją się także u progu nowego sezonu.

W rolnictwie – jak w każdej innej branży - prognozowanie jest podstawą działalności. A tymczasem doświadczenie uczy, że planowanie może być bardzo złudne. Ale na czymś trzeba oprzeć swoje decyzje.

Jaki więc będzie ten rozpoczynający się rok? Czy można się pokusić o jakieś wiarygodne prognozy? Wiele zależy od tego, czy rolnikom będzie sprzyjać aura. A tej przewidzieć się nie da.

Ewentualne powodzie mogą być groźne w skutkach, bo budowa zbiorników retencyjnych, które mogłyby zatrzymać wodę ciągle jest tylko w sferze planów. Systemów nawadniających – na wypadek suszy – również brakuje.

Przed innymi klęskami też się nie da uciec. A rolnicze ubezpieczenia jeszcze nie spełniają swojej funkcji. Wprawdzie przybywa ubezpieczonych gospodarstw, ale rolnicy skarżą się, że polisy są zbyt drogie a firmy ubezpieczeniowe uzależniają wypłatę odszkodowań od wielu warunków.

Kaprysy klimatu dotykają nas coraz częściej i ostrzej. A na stawianie im czoła nie jesteśmy przygotowani. W polityce rolnej poprzednich rządów nie było na to miejsca. A i tym razem na konkretne działania nie ma pieniędzy.

Polskie rolnictwo, choć siódme w UE, jest bardzo rozdrobnione. Mamy bardzo wysokie zatrudnienie i bardzo niską wydajność pracy. Nie wykorzystujemy wszystkich możliwości produkcyjnych i wybieramy niewłaściwe kierunki produkcji. Ale jak rolnicy mają wybierać skoro nie ma stabilizacji cenowej w prawie każdej dziedzinie.

Gospodarstwo to małe przedsiębiorstwo i nie da się zmienić rodzaju produkcji z sezonu na sezon. I tak się tworzy błędne koło. Dlatego to emerytury, renty i dopłaty bezpośrednie są nadal najpewniejszym źródłem dochodu rolniczych rodzin. A tak przecież być nie musi.

Sytuacja na wsi poprawiła się po wejściu Polski do Unii Europejskiej. To efekt dopłat i ogromnej ilości funduszy pomocowych. Ale nasze rolnictwo jest ciągle nie dofinansowane. I jakby coraz trudniej otrzymać unijne pieniądze. Dostępu do nich bronią coraz ostrzejsze i – jak mówią rolnicy – niesprawiedliwe warunki, które preferują „większych rolników”.

Tak jest w przypadku rent strukturalnych i pomocy dla młodych rolników, które nie tylko że są ze sobą powiązane, ale warunki ich przyznawania z góry eliminują tzw. małorolnych, nie dając im szans na rozwój.

Dlatego rolnicy oczekują bardziej zdecydowanej i stabilnej polityki rolnej a także szybszych reakcji Ministerstwa Rolnictwa, rządu i Brukseli na różne niekorzystne sytuacje rynkowe, które wynikają ze słabości systemowych.

Czy zatem w tym roku produkcja rolna będzie się opłacać? Na ile będzie to zależało od polityki rolnej, a na ile od aktywności samych rolników? Czy złagodzone zostaną warunki korzystania z unijnych programów pomocowych? Czy łatwiej będzie kupić ziemię z zasobów ANR?

Goście programu:
Marek Sawicki – minister rolnictwa, PSL
prof. Andrzej Kowalski – dyr. Instytutu Ekonomiki Rolnictwa
Krzysztof Jurgiel – PiS
Józef Klim – PO
Romuald Ajchler – Klub Poselski Lewica (ze studia w Poznaniu)

Emisja - niedziela, 8.00


POWIĄZANE

Związek Pracodawców Transport i Logistyka Polska (TLP) alarmuje: Bruksela finali...

Konsumenci zwracają większą uwagę na jakość i pochodzenie owoców i warzyw, chętn...

Z najnowszego komunikatu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi opublikowanym w PA...


Komentarze

  • zośka
    15  lat temu
    Tytuł artykułu to"Rolnictwo 2010", a powinien być"NIEMOC". Trochę prawdy 2009 a zero pomysłów na 2010. więc bredzenie na wczoraj to dla mnie bzdury pod publiczkę .....jak się pisze 2010 to o tym powinno być...po prostu nie na temat....O rentach zero informacji, o młodym rolniku zero informacji, o stabilizacji rynku albo działaniach w tym temacie zero informacji, a zbiornik retencyjny na mojej łące miał powstać w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku...a co z resztą pieniędzy na modernizacje..itd...co było to wiemy...Nie zmieniam zdania...BZDURY..one nic nie wnoszą, a tytuł tak wiele zapowiadał....niektórzy właśnie tak się łapią słyszą to co chcą usłyszeć,...że im trudno i ciężko .....a w sumie o coś zupełnie innego chodzi, tak jest również podczas wyborów ..im więcej połajanek poprzedników tym lepszy wynik wyborów....tu nie o tyły..(czyt. ich zad chodzi) ...tylko o życie i konkretny program...aby ruszyć do przodu....
      Zgłoś nadużycie
  • jacus
    15  lat temu
    dziwne bo ja tu widze gola prawde,chocby byla nieprzyjemna to rzeczywistosci nic nie zmieni.
      Zgłoś nadużycie
  • zośka
    15  lat temu
    Same bzdury.Na każdą linijkę mam kilka kontrargumentów ...nie chce mi się pisać ...zresztą zmęczona jestem....bo u mnie jest ..NADMIAR rąk do pracy....niech ich szlag...A mnie tam lepiej było bez KE i nawisu biurokracji...I nigdy nie chciałam komuny...a dążymy do niej....bo tylko scalanie gruntów (latyfundia ) dają nam oszczędności ekonomiczne....już to przerabialismy...tylko zarząd inny- większościowy...dla drobnych....niewolnictwo.....To takie skrótowe myśli .....z komputerem nie chce mi się gadać ....z rolnictwa muszą zrobić kontrolowany przemysł.....I nawet średniacy jak ja będą połknięci ...choć same kości...Jeśli ktoś wynurzył się ze swojej chaty pewnie widział we Włoszech opuszczone duże gospodarstwa......
      Zgłoś nadużycie
  • KTM
    15  lat temu
    Andrzeja nie ma a jego kolega siedzi nie osądzony już tyle czasu - państwo prawa.
      Zgłoś nadużycie
  • Rol-nikt
    15  lat temu
    Andrzej wróć.
      Zgłoś nadużycie
Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę