Technologia Satelitarnego Systemu Pozycjonowania GPS rewolucjonizuje rolnictwo, które dzięki niej uzupełnia się określeniem „precyzyjne”. Nowy system pozwala m.in. dokładnie ustalać optymalny plan nawożenia i oprysków. Wpływa przez to na podniesienie jakości i wydajności upraw.
W Polsce precyzyjne rolnictwo na razie stosują nieliczni, jednak zainteresowanie nim powoli rośnie. Doświadczenia innych krajów wskazują, że szczególnie w dużych gospodarstwach, jeśli ich właściciele chcą osiągnąć sukces, prawdopodobnie nie uciekną przed nową technologią, bo ona ich po prostu bardzo wspiera.
Technologia GPS pozwala nie tylko dokładnie określać miejsca na polu, lecz także w konsekwencji wyznaczać zasobność pobranych próbek i dobierać dawki nawozów do potrzeb konkretnych punktów w gruncie. Obecnie możliwe jest określanie tych miejsc z dokładnością do jednego centymetra podczas pomiarów w ruchu, a podczas badań statycznych precyzja jest jeszcze większa. W rolnictwie – nawet w tak wymagających kwestiach jak prowadzenie opryskiwacza w pasach wirtualnych, żeby nie nakładać niepotrzebne środków chemicznych – wystarcza dokładność 10 cm w ruchu, co w Polsce jest już dostępne.
Wykorzystywanie systemu GPS do zadań w rolnictwie przyjęło się nie tylko w Stanach Zjednoczonych. Stosowany jest on z powodzeniem także w Kanadzie, Australii, Nowej Zelandii. W tamtych krajach jest metodą ogólnie dostępną i stosowaną. Bez niej rolnicy nie wyobrażają już sobie prowadzenia gospodarstw.