europejskie forum rolników 2025

Resort środowiska obniżył poziomy recyklingu opakowań wielomateriałowych

3 grudnia 2015
Firmy, które wprowadzają na rynek opakowania wielomateriałowe w tym roku muszą osiągnąć 14 proc. odzysku i 10 proc. recyklingu, czyli mniej niż pierwotnie planowano. Przewiduje to rozporządzenie ministra środowiska, które ukazało się w Dzienniku Ustaw.

Opakowania wielomateriałowe to np. kartony po mleku czy sokach, które składają się z więcej niż jednego tworzywa np. plastiku, aluminium czy papieru.
Według rozporządzenia w 2014 r. poziom odzysku i recyklingu dla opakowań wielomateriałowych, w których dominują: tworzywa sztuczne, aluminium, stal - w tym blacha stalowa, papier i tektura, szkło oraz drewno, wyniesie odpowiednio 14 i 10 proc.
W porównaniu z pierwotnym projektem rozporządzenia w 2014 r. zrezygnowano z różnicy w poziomach odzysku i recyklingu, jeśli chodzi o poszczególne grupy opakowań wielomateriałowych w zależności od dominującego w nich surowca, np. aluminium, stali, papieru czy drewna.
Jak tłumaczył w marcu wiceminister środowiska Janusz Ostapiuk, nowe rozporządzenie dot. poziomów odzysku i recyklingu dla opakowań wielomateriałowych i środków niebezpiecznych dotyczy tylko tzw. porozumień. Chodzi o to, że wprowadzający na rynek takie opakowania, mogą się rozliczać z osiąganych poziomów samodzielnie lub w ramach porozumień zawieranych z marszałkami województw.
Jeżeli przedsiębiorca nie zdecyduje się przystąpić do takiego porozumienia, będzie musiał osiągać do końca 2014 r. poziomy odzysku i recyklingu określone w załączniku do ustawy - poddawać recyklingowi 23,5 proc. tworzyw sztucznych, 51 proc. aluminium, 51 proc. stali i blachy, 61 proc. papieru i tektury, 61 proc. opakowań ze szkła i 16 proc. opakowań z drewna.
Wiceszef resortu środowiska ocenił, że ustalone na 2014 r. poziomy odzysku i recyklingu są możliwe do spełnienia przez przedsiębiorców.
Rozporządzenie stanowi, że w kolejnych latach poziomy te będą systematycznie rosnąć. W 2015 wyniosą 20 i 16 proc. dla opakowań wielomateriałowych, w których dominują tworzywa sztuczne i drewno. Dla pozostałych materiałów będzie to 20 i 18 proc.
Poziomy odzysku w kolejnych latach począwszy od 2016 r. będą wynosić dla tworzyw sztucznych, aluminium, stali, papieru i tektury, szkła i drewna odpowiednio 25, 30, 40, 50 proc. Od 2020 r. trzeba będzie rocznie odzyskiwać 61 proc. takich materiałów.
W 2020 roku i w następnych latach poziom recyklingu dla opakowań wielomateriałowych, w których dominują tworzywa sztuczne, wyniesie 23,5 proc., dla aluminium i stali 51 proc., tektury i szkła 61 proc., dla drewna 16 proc.
W tym roku nie trzeba poddawać recyklingowi opakowań po środkach niebezpiecznych, np. nawozach. W 2020 r. i kolejnych latach poziomy te wyniosą od 16 proc. do 61 proc. Poziom odzysku dla opakowań po środkach niebezpiecznych ma wynieść 61 proc.
Obowiązek recyklingu i odzysku odpadów nakłada na Polskę obowiązująca od stycznia br. ustawa o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi. Cel to osiągnięcie przez nasz kraj poziomów wymaganych przez UE.


POWIĄZANE

Początek kwietnia przyniósł dawno niewidziany wzrost cen benzyny na stacjach. Na...

Uszczelnić granice i zapewnić realną pomoc rolnikom w obliczu zagrożenia pryszcz...

Według Oil World eskalacja napięć handlowych na świecie może zwiększyć niedobór ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę