Projekt TERYT 2 - Państwowy rejestr granic i powierzchni jednostek podziałów terytorialnych kraju, realizowany przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii, jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie społeczeństwa informacyjnego na dostęp do rzetelnej informacji przestrzennej wraz z możliwością jej przetwarzania.
Aktualne i spójne dane przestrzenne są kluczem do sprawnego zarządzania zasobami nowoczesnego państwa i planowania jego rozwoju. Głównym celem projektu TERYT 2 było udostępnienie za pośrednictwem Internetu państwowego rejestru granic i powierzchni jednostek podziałów terytorialnych kraju oraz realizacja i wdrożenie rozwiązań związanych z prowadzeniem rejestrów adresowych.
W ramach projektu zebrano, zweryfikowano i zintegrowano dane dotyczące wielu rodzajów granic jednostek podziałów terytorialnych kraju wśród których znajdują się m.in. : granice jednostek i obrębów ewidencyjnych; granice podziału kraju ze względu na właściwość miejscową sądów, prokuratur, organów i jednostek organizacyjnych administracji specjalnej; podziału kraju ze względu na obszary działania służb podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych; granice portów i przystani morskich, morskiej linii brzegowej, morza terytorialnego RP. Ponadto w ramach projektu Główny Urząd Geodezji i Kartografii udostępnił gminom aplikację internetową umożliwiającą prowadzenie w systemie teleinformatycznym ewidencję miejscowości, ulic i adresów, zgodnie z powszechnie obowiązującymi i projektowanymi wymogami prawnymi.
Dzięki projektowi obywatele będą mogli określić właściwy dla adresu zamieszkania urząd skarbowy, sąd, prokuraturę i inne urzędy administracji, inwestorzy będą w stanie szybko sprawdzić jaki Zarząd Gospodarki Wodnej lub Dyrekcja Lasów Państwowych działa na obszarze, który ich interesuje, służby ratownicze będą w stanie szybko dotrzeć na miejsce zdarzenia wykorzystując aktualne, urzędowe dane adresowe. Wszystkie usługi elektroniczne świadczone przez administrację oparte będą o te same słowniki ulic i adresów budynków bez konieczności ciągłego ich podawania i weryfikowania podczas załatwiania spraw przez obywateli.
Wprowadzane przez różne urzędy i instytucje dane, do tej pory dostępne często tylko w lokalnych bazach danych, dzięki wspólnemu formatowi i ich docelowej weryfikacji trafiają do państwowego rejestru granic i powierzchni jednostek podziałów terytorialnych kraju (PRG) i są udostępniane poprzez system geoportal.gov.pl.
Zakończenie działań, mających na celu stworzenie i wprowadzenie w życie użytecznego systemu zbierania i udostępniania danych, dobiega końca w grudniu 2012 roku.