Rośnie popularność produktów regionalnych, zarówno w polskich domach, jak i wśród profesjonalnych szefów kuchni. Również młodzi pasjonaci sztuki kulinarnej przekonali się, że polskie produkty lokalne są wartościowe – można przyrządzić je na wiele niestandardowych sposobów, łączyć smaki, przełamywać schematy i tworzyć nowe, oryginalne przepisy. W sobotę, 27 września br. odbył się finał programu „Gotuj lokalnie”, realizowanego przez Fundację Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, podczas którego to właśnie produkty regionalne odegrały główną rolę w zmaganiach o wygraną.
W polskiej kuchni coraz częściej docenia się produkty regionalne, które mogą stanowić nie tylko dodatek do potrawy, ale też podstawę dania głównego. Wzrasta także rola młodych szefów kuchni, którzy dzięki świeżemu spojrzeniu na kwestię gotowania, nie boją się eksperymentowania z produktem i realizowania swoich oryginalnych pomysłów.
Na młodych i ambitnych uczniów szkół gastronomicznych stawia także Fundacja EFRWP, która realizuje program „Gotuj lokalnie” – jego celem jest przekazywanie wiedzy na temat regionalnych i tradycyjnych produktów najwyższej jakości oraz możliwości ich najlepszego wykorzystania w nowoczesnej kuchni polskiej. W sobotę, 27 września br. odbył się finał konkursu kulinarnego, w którym udział wzięło 10 zespołów, wyłonionych podczas I etapu. Zadaniem młodych kucharzy było przygotowanie potraw (dania głównego i przystawki lub deseru) na bazie polskich produktów regionalnych. Stawka była wysoka – na laureatów czekał kurs w Akademii Kulinarnej Marcina Budynka, pod okiem samego szefa kuchni.
Zwycięzcami konkursu zostali:
I miejsce -
Agnieszka Dymińska i Anna Łohonko – Zespół Szkół Gastronomicznych
im. Febronii Gajewskiej-Karamać w Gorzowie Wielkopolskim.
II miejsce -
Maciej Pisarek i Kamila Woźniak – Zespół Szkół Gastronomicznych
im. Febronii Gajewskiej-Karamać w Gorzowie Wielkopolskim.
Obie drużyny przygotował nauczyciel Paweł Salamon.
III miejsce -
Weronika Kozłowska i Bartłomiej Brzozowski – Zespół Szkół RCKU
w Kościelcu, których opiekunem była Jolanta Chruścielska.
– Jestem dumny z uczestników programu „Gotuj lokalnie”, którzy wykazali się profesjonalizmem i pasją do gotowania. Przepisów na dania finałowe, które zostały przygotowane przez uczniów, nie powstydziłby się żaden doświadczony szef kuchni. Niektóre z nich, np. suflet czekoladowy z oscypkiem, pierogi z pokrzywą czy pierś z gęsi podana na konfiturze z cebuli zaskoczyły nas nie tylko niecodziennym połączeniem smaków, ale także wyeksponowaniem w daniu produktu lokalnego, który w każdym z nich grał główną rolę – mówi Marcin Budynek, założyciel i właściciel Akademii Kulinarnej Marcina Budynka oraz juror konkursu finału programu „Gotuj lokalnie”.
Zwycięzcy zachwycili jurorów długo pieczonymi policzkami wieprzowymi w duecie kaszanki, chrzanowej fasoli i esencji z majeranku oraz strudlem rolowanym z kozim serem, makiem
i duszonymi wiśniami w półtoraku. Wśród pomysłów na konkursowe dania znalazły się również przepisy na m.in.: zapiekany ser kozi w towarzystwie botwinki i pora w sosie jabłkowo-buraczkowym z chipsem z ziemniaka, comber z sarny z sosem z czarnego bzu, babeczką z pęczaku, pianką z buraka praz puree z topinamburu czy karminadle śląskie
z pańćkrautem.
Projekt „Gotuj lokalnie” realizowany jest przez Fundację EFRWP we współpracy z Akademią Kulinarną Marcina Budynka, przy wsparciu Fundacji Klub Szefów Kuchni.
Więcej informacji o projekcie „Gotuj lokalnie” znajduje się na stronie: www.efrwp.pl
O projekcie
„Gotuj lokalnie” to projekt promujące regionalne, tradycyjne produkty. Jego głównym celem jest wspomaganie szkół gastronomicznych w przekazywaniu wiedzy na temat optymalnego wykorzystywania regionalnych, tradycyjnych produktów najwyższej jakości oraz w kreowaniu nowoczesnej kuchni polskiej przy jednoczesnym zastosowaniu krótkich łańcuchów dostaw. W ramach projektu „Gotuj lokalnie” organizowane są, m.in.: warsztaty kulinarne w szkołach gastronomicznych, szkolenia dla nauczycieli oraz konkursy kulinarne.
Warsztaty kulinarne „Gotuj lokalnie” to kontynuacja programów Fundacji EFRWP realizowanych od 2011 roku: "Tradycyjne Produkty - Nowoczesna kuchnia Polska" (od maja 2011 roku
do marca 2012 roku) oraz „Żywność wysokiej jakości. Krótsza droga od producenta do konsumenta”, realizowany w 2012 roku – projekty współfinansowane z grantu Unii Europejskiej, a także „Regionalne
i tradycyjne produkty wysokiej jakości w nowoczesnej kuchni polskiej”, projekt realizowany w 2013 r., którego operatorem była Polska Izba Produktu Regionalnego i Lokalnego (PIPRiL).
W trzech dotychczasowych edycjach programu wzięło udział już ponad 400 uczniów!9190110
1