Minister rolnictwa Marek Sawicki poinformował w środę, że "być może" powoła zespół doradców, który będzie dla niego wsparciem w podejmowaniu decyzji. Taką rolę miała pełnić Rada Gospodarki Żywnościowej, którą została rozwiązana pod koniec roku.
30 grudnia 2014 r. Sawicki rozwiązał Radę Gospodarki Żywnościowej (RGŻ) nie podając powodów tej decyzji.
"Z żalem muszę zauważyć, że Rada Gospodarki Żywnościowej, oprócz tytułów do komentarzy o sytuacji w rolnictwie z racji zasiadania w Radzie, jej członkowie opracowań i programów ministrowi nie zgłaszali" - wyjaśnił Sawicki na konferencji prasowej. Podkreślił, że "jemu potrzebna jest rada doradców, którzy pracują koncepcyjnie i te koncepcje zgłaszają". Jak mówił, jest wiele spraw do rozwiązania i co "wiele głów, to nie jedna" i sam nie zamierza zastępować RGŻ.
Powołamy inny organ, być może z nieco innym składem i zadaniami - zaznaczył szef resortu rolnictwa.
Rada Gospodarki Żywnościowej została powołana w lipcu 2002 r. W jej skład wchodzili przedstawiciele delegowani przez 63 organizacje (stowarzyszenia i izby gospodarcze).
Do zadań Rady należało m.in.: opiniowanie i konsultowanie propozycji rozwiązań systemowych w gospodarce żywnościowej, przygotowywanie aktualnych informacji o poszczególnych branżach gospodarki żywnościowej, analizowanie potrzeb związanych z promocją żywności na terenie Polski i poza jej granicami, działanie na rzecz współpracy zakładów przetwórczych z producentami rolnymi.
Jak napisał w liście otwartym po rozwiązaniu Rady, były jej przewodniczący Bronisław Wesołowski, praca w Radzie była czysto społeczna. Wymagała często podejmowania trudnych decyzji, które stabilizowały opinie medialne i społeczne. Według Wesołowskiego działania Rady były wysoko oceniane nawet przez światowe organizacje branży spożywczej i były ważnym impulsem dynamizującym wzrost przetwórstwa i dystrybucji żywności.
Wesołowski reprezentował Stowarzyszenie Naukowo-Techniczne Inżynierów i Techników Przemysłu Spożywczego.
5923324
1