Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

"Raczej pomyślny" rok Polaków

4 lutego 2005

Większość ankietowanych Polaków uznała miniony 2004 rok za raczej dobry (60%), a nawet zdecydowanie dobry (5%) dla siebie. Zdaniem co trzeciego respondenta (33%) był on dla nich raczej niedobry lub wręcz zdecydowanie zły - wynika z sondażu TNS OBOP. 2% respondentów nie ma na ten temat zdania.

Zadowoleni to najczęściej ludzie młodzi, dobrze sytuowani, mieszkający w największych aglomeracjach, z wyższym wykształceniem, najczęściej kierownicy i specjaliści, uczniowie i studenci, pracownicy administracji i usług. Negatywnie miniony rok oceniały głównie osoby starsze, bezrobotni, renciści, emeryci i gospodynie domowe. Co drugi ankietowany (50%) Polak twierdził jednak, że miniony rok był raczej niedobry bądź zdecydowanie zły dla Polski. Przeciwnego zdania było 40% ankietowanych. 10% nie potrafiło dokonać takiej oceny.

Odpowiadając na pytanie: "Co pana(i) zdaniem w naszym kraju wydarzyło się dobrego lub ułożyło pomyślnie w ciągu minionego 2004 roku?", 53% ankietowanych wskazało na wejście Polski do Unii Europejskiej i skutki integracji, 4% na ujawnianie afer i nagłaśnianie ich w mediach, 3% na poprawę sytuacji w rolnictwie, a 2% na poprawę sytuacji gospodarczej. Zdaniem 24% respondentów w minionym roku "nie wydarzyło się nic dobrego".

Na pytanie o wydarzenia złe i niepomyślne w roku 2004 blisko połowa respondentów (45%) wskazała afery (inne jednak niż afera Rywina i PKN Orlen), korupcję i łapownictwo, 14% - na prywatę i demoralizację klasy politycznej, 12% - na wzrost bezrobocia i upadek zakładów pracy, 11% - na obecność polskich żołnierzy w Iraku i śmierć Polaków w Iraku, a 9% na niewłaściwe posunięcia rządu.

Najbardziej negatywnie jednak ankietowani Polacy ocenili sytuację na świecie. 71% z nich uznało, że miniony rok był raczej niedobry lub zdecydowanie zły. Za raczej dobry uznało go 18% respondentów. 11% nie miało na ten temat zdania. Najbardziej negatywnie oceniano sytuację w Iraku (45%), tragedię w Azji (32%), inne kataklizmy i klęski żywiołowe(25%), zamachy terrorystyczne (22%) i wojny (13%) Poprawy sytuacji osobistej w roku 2005 spodziewa się 43% respondentów; pogorszenia - 12%. Zdaniem 36% ankietowanych ich sytuacja nie zmieni się. Reszta nie miała na ten temat zdania.

Respondenci w większości (41%) spodziewają się także poprawy sytuacji w kraju; z pogorszeniem liczy się 12% z nich. 28% ankietowanych uważa, że rok 2005 będzie "taki sam, ani lepszy, ani gorszy" niż 2004. Mniej optymistycznie ankietowani postrzegają możliwość poprawy sytuacji na świecie. Tylko 27% mówi o poprawie, 14% o pogorszeniu. Zdaniem 46% respondentów rok 2005 będzie taki sam jak miniony.

Sondaż TNS OBOP przeprowadzono w dniach 6-10 stycznia 2005 roku na reprezentatywnej, losowej próbie 1005 Polaków powyżej 15. roku życia.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę