Publikacja ,,Biogazownie rolnicze - mity i fakty''
20 maja 2011
Kiedy biogazownia jest rolnicza a kiedy nie? Co i kto o tym decyduje? Czy biogazownie są efektywne energetycznie? Czy biogazownia ma pozytywny wpływ na środowisko czy jest bombą ekologiczną? Czy biogazownie śmierdzą? Co się dzieje z siarkowodorem? Czy ubocznym efektem produkcji energii przez biogazownię jest uciążliwy odpad o znikomej wartości czy nawóz naturalny? To tylko niektóre z pytań na jakie odpowiedzi można znaleźć w publikacji „Biogazownie rolnicze – mity i fakty” przygotowanej przez Fundację na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa w partnerstwie z Biogaz Zeneris Sp. z o.o.
Opracowanie jest efektem finalnym projektu „Biogazownie rolnicze- mity i fakty” współfinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Komisji Europejskiej. Celem przedsięwzięcia było zapoznanie uczestników z zagadnieniami związanymi z biogazowniami rolniczymi, a także przedstawienie „mitów i faktów” jakie pojawiają się wokół tej tematyki.
Publikacja zawiera tematy poruszane podczas konferencji „Biogazownie rolnicze – mity i fakty” oraz wyjazdu studyjnego obejmującego zwiedzanie z biogazowni rolniczych w Skrzatuszu k. Piły i Friedland (Niemcy) organizowanego w ramach projektu w dniach 5-6 kwietnia 2011 r. Opracowanie ma stanowić podręcznik dla potencjalnych inwestorów zainteresowanych budową biogazowni. Publikację można pobrać ze strony internetowej po wypełnieniu formularza znajdującego się pod tym linkiem http://www.fdpa.org.pl/?option=com_content&view=article&id=540&Itemid=36.
Więcej wiadomości na temat projektu można znaleźć na stronie www.fdpa.org.pl/biogaz.