Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Pszenicy konsumpcyjnej będzie więcej niż rok temu

22 września 2011
Jak podaje w cotygodniowej analizie Bank Gospodarki Żywnościowej, we  wrześniowym raporcie Strategie Grains autorzy skorygowali w dół prognozy dla sezonu 2011/2012 w zakresie udziału pszenicy o parametrach konsumpcyjnych w całkowitych zbiorach tego zboża zarówno w UE-27, jak i w Polsce.
W sierpniu oczekiwano, że udział ten w kraju wyniesie aż 68%, podczas gdy obecnie szacowany jest na poziomie 50%, co przekłada się na prognozowaną podaż krajową pszenicy konsumpcyjnej na poziomie 4,5 mln ton (+ 300 tys. t r/r). Niemniej jednak, nadal oznacza to nieznaczną poprawę wobec ubiegłego sezonu 2010/2011, gdy ocenia się, iż jedynie 45% ziarna pszenicy zebranego w Polsce nadawało się do przemiału.
We Wspólnocie prognozuje się, iż udział pszenicy konsumpcyjnej w całkowitej tegorocznej produkcji wyniesie 65%, wobec 54% przed rokiem. W sierpniu prognozy były nieco bardziej optymistyczne, gdyż zakładały ten odsetek na poziomie 67%.
Jednakże, przedstawione w raporcie dane wskakują na znaczną poprawę sytuacji w stosunku do roku ubiegłego. Biorąc pod uwagę szacunki tegorocznych zbiorów pszenicy ogółem w UE-27 na poziomie 129 mln t, podaż pszenicy konsumpcyjnej wg najnowszych szacunków wzrosłaby w skali roku o 14, 5 mln t do 83,5 mln ton.
Mimo wszystko spodziewamy się, iż premia za jakość na polskim rynku zbóż utrzyma się na relatywnie wysokim poziomie. Wpływ na to będzie mieć oczekiwany stosunkowo duży popyt na zboża o parametrach konsumpcyjnych ze strony Niemiec, gdzie podaż tych zbóż, mimo poprawy sytuacji w porównaniu z ubiegłym sezonem, pozostaje poniżej średniej wieloletniej (patrz tabela poniżej). Ponadto, co najmniej w kolejnych trzech miesiącach, duży wpływ na kształtowanie się cen, w tym premii za jakość, będą mieć nie tylko czynniki popytowo - podażowe, lecz także nastroje budowane doniesieniami o słabej jakości tegorocznych zbóż w kraju.
Z danych Ministerstwa Rolnictwa wynika, iż w pierwszej połowie września różnica pomiędzy ceną pszenicy konsumpcyjnej i paszowej średnio w kraju oscylowała w granicach 110 PLN/t. Jednakże, dane Sparksa wskazują, iż różnica ta była o 30-40 PLN/t wyższa. Wg Sparksa na początku ubiegłego tygodnia ceny pszenicy paszowej wahały się w kraju w granicach 670-760 PLN/t, a konsumpcyjnej 820-900 PLN/t.Wolumen globalnego eksportu mąką zostanie utrzymany.


POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę