Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Pszczoły giną masowo. Dlaczego? Bo można je bezkarnie truć

15 października 2012
Środki chemiczne w ogromnej mierze zagrażają życiu pszczół, owadów tak bardzo potrzebnych do ludzkiego życia. Od 2006 roku pszczelarze obserwują systematyczne wymieranie gatunku.
- W kwietniowe przedpołudnie ze zgrozą zauważyłem, że moje pszczółki nie dolatują do uli, lecz padają pokotem odrętwiałe na ziemię w ich pobliżu. Wszystkie mają na obnóżach dużo żółtego i pomarańczowego pyłku. Pszczoły nadlatywały z wiatrem od wschodu, gdzie są przemysłowe sady, na których zaczynały kwitnąć drzewa owocowe. Przypomniało mi się, że w ubiegłym roku i w latach wcześniejszych, też o tej porze, wokół uli zauważałem dużą ilość padniętych pszczół - mówi Wacław Kołodziejczyk, hodowca pszczół.

Rzeczoznawca i Prezes Koła Pszczelarzy stwierdzili masowe padanie pszczół. Weterynarz wezwany na miejsce wykluczył zgnilca amerykańskiego, czyli chorobę zakaźną zwalczaną z urzędu i twierdząc, że sprawa już jego nie dotyczy. Na prośbę pszczelarza komisyjnie pobrał i zabezpieczył próbki padniętych pszczół, które zostały najprawdopodobniej zatrute środkami ochrony roślin.

Jednak, by to udowodnić, hodowca na własny koszt musi dokonać badania przyczyny zatrucia pszczół, wskazać winowajcę i wystąpić z wnioskiem do sądu o wymierzenie kary. Żaden z organów, wydawać by się mogło kompetentnych w tej sprawie, nie jest w stanie pomóc pszczelarzowi. Powiatowy Weterynarz, Urząd Gminy, Powiatowy Inspektor Sanitarny, Starostwo Powiatowe, a nawet Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska nie są w stanie przyjąć próbek pszczół i dociekać przyczyn ich padnięcia. - Życzliwość, zrozumienie i szczere współczucie okazywano mi w każdej z instytucji, a były one równie wielkie, co bezradność i niemoc tych instytucji wobec zaistniałego zdarzenia. Zrozumiałem, że moje pszczoły to moja prywatna sprawa. Że pszczoły to zwykłe zwierzęta gospodarskie i tylko mój problem, a zatrucie moich pszczół zwyczajną, cywilną sprawą, w której poszkodowany pszczelarz oskarża winowajcę truciciela tak, jak na przykład jeden sąsiad drugiego sąsiada za to, że jego pies zagryzł mu kurę - komentuje znajomy pszczelarz. A przecież pszczoły w rzeczywistości są w pełni dzikimi zwierzętami. Gdy wylecą z ula nikt nie ma nad nimi kontroli. I dlatego tak łatwo można je otruć nawet nieświadomie stosując choćby pozornie niewinne i z opisu nieszkodliwe chemikalia. A gdy giną pszczoły to wraz z nimi giną wszystkie inne owady do nich podobne i to trzeba głośno powiedzieć - dodaje.

Giną wraz z nimi owady będące pod ochroną prawną, a tego nikt nie widzi i nie notuje. Pszczelarstwo to specyficzna współpraca i sprawiedliwy handel wymienny. Zapewniając rodzinom pszczelim schronienie i leczenie, pszczelarz zabiera im wiosną miód, za to jesienią daje cukier, jako karmę na zimę. I czym lepiej pszczelarz zadba o zdrowy rozwój rodzin pszczelich, tym więcej może zabrać od nich miodu. Trzeba jednak pamiętać, że miód to tylko słodki margines pracy pszczół. Główną ich wartością jest zapylanie. - 85 procent roślin endofilnych wymaga zapylenia krzyżowego. Jeżeli nie byłoby pszczół, to nie będzie pokarmu. Nie będzie życia - tłumaczył dla TVN24 wiceprezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego Czesław Korpysa.

Pszczoły giną najbardziej w rejonach rolniczych, gdzie są wielkie monokultury. - Środowisko w którym żyjemy decyduje o naszym zdrowiu i jakości naszego życia i dlatego zatrucie pszczół nie może być traktowane jako prywatna sprawa pszczelarzy lecz jako poważne zatrucie środowiska, którym z urzędu powinny zajmować się wszystkie instytucje powołane do jego ochrony - dodaje pszczelarz.

Pojawienie się w Europie syndromu masowego ginięcie pszczół CCD (ang. CCD - Colony Collapse Disorder - przyp. red.) stało się powodem ożywionych debat zarówno w środowisku pszczelarzy, jak i odpowiednich ministerstw. W połowie marca odbył się "Marsz w obronie pszczół". Delegacje pszczelarzy z całej Polski chciały zwrócić uwagę władz państwowych i społeczeństwa na rolę pszczoły miodnej w ekosystemie.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę