W ramach kampanii „Przychylmy pszczołom nieba”, Greenpeace zbuduje w Szczecinie 7 hoteli dla pszczół samotnic i innych dziko żyjących owadów zapylających.
Projekt jest efektem zorganizowanej jesienią 2013 roku akcji społecznej Greenpeace „Adoptuj Pszczołę”, podczas której, dzięki wsparciu tysięcy osób z całej Polski, udało się zebrać fundusze na ustawienie 100 hoteli dla dzikich zapylaczy w kilkunastu miastach Polski.
Kampania „Przychylmy pszczołom nieba" ma na celu zwrócenie uwagi na problem wymierania pszczół miodnych i dziko żyjących owadów zapylających oraz promowanie dobrych praktyk rolniczych, przyjaznych pszczołom. W hotelach, czyli specjalnie zaprojektowanych konstrukcjach owady znajdą schronienie, miejsce do życia, rozmnażania i pracy - czyli zapylania - które konieczne jest do właściwego funkcjonowania tysięcy roślin – w tym wielu drzew i krzewów, a także warzyw i owoców. Projekt hoteli konsultowano ze specjalistami w dziedzinie entomologii i hodowli owadów zapylających. Mają nowoczesny styl, pasujący do przestrzeni miejskiej, są łatwe w obsłudze i montażu. Hotele produkowane są przez przedsiębiorstwa ekonomii społecznej, które podnoszą szanse zawodowe osób wykluczanych na rynku pracy – informuje Katarzyna Jagiełło, koordynatorka kampanii „Przychylmy pszczołom nieba" w Greenpeace Polska.
W Szczecinie hotele dla dzikich zapylaczy powstały w: Parku im. gen. Andersa (opiekun: Koło Naukowe Zoologii Kręgowców "Wąsatka" przy Wydziale Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego), Parku im. Żeromskiego, (opiekun: Zachodniopomorskie Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej), ogrodzie różanym „Różanka" (opiekun: Kamil Szydłowski z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Tech-nicznego), na terenach Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami przy ul. Ojca Beyzyna (opiekun: TOZ), Zieleńca przy ul. Księżnej Zofii, Rodzinnych Ogródków Działkowych „Skarbówka" oraz przy Jeziorze Słonecznym.
Mapę z powstającymi w całej Polsce hotelami dla owadów można zobaczyć na stronie www.greenpeace.org/poland/hotele. Realizując projekt w przestrzeni publicznej, Greenpeace dba również o społeczność lokalną, zachęcając do zgłaszania szkół, przedszkoli oraz placówek publicznych do roli opiekunów hoteli dla dzikich zapylaczy.