Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Pszczele hotele w Szczecinie

3 grudnia 2015
W ramach  kampanii „Przychylmy pszczołom nieba”, Greenpeace zbuduje w Szczecinie 7 hoteli dla pszczół samotnic i innych dziko żyjących owadów zapylających.
Projekt jest efektem zorganizowanej jesienią 2013 roku akcji społecznej Greenpeace „Adoptuj Pszczołę”, podczas której, dzięki wsparciu tysięcy osób z całej Polski, udało się zebrać fundusze na ustawienie 100 hoteli dla dzikich zapylaczy w kilkunastu miastach Polski.
Kampania „Przychylmy pszczołom nieba" ma na celu zwrócenie uwagi na problem wymierania pszczół miodnych i dziko żyjących owadów zapylających oraz promowanie dobrych praktyk rolniczych, przyjaznych pszczołom. W hotelach, czyli specjalnie zaprojektowanych konstrukcjach owady znajdą schronienie, miejsce do życia, rozmnażania i pracy - czyli zapylania - które konieczne jest do właściwego funkcjonowania tysięcy roślin – w tym wielu drzew i krzewów, a także warzyw i owoców. Projekt hoteli konsultowano ze specjalistami w dziedzinie entomologii i hodowli owadów zapylających. Mają nowoczesny styl, pasujący do przestrzeni miejskiej, są łatwe w obsłudze i montażu. Hotele produkowane są przez przedsiębiorstwa ekonomii społecznej, które podnoszą szanse zawodowe osób wykluczanych na rynku pracy – informuje Katarzyna Jagiełło, koordynatorka kampanii „Przychylmy pszczołom nieba" w Greenpeace Polska.

W Szczecinie hotele dla dzikich zapylaczy powstały w: Parku im. gen. Andersa (opiekun: Koło Naukowe Zoologii Kręgowców "Wąsatka" przy Wydziale Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego), Parku im. Żeromskiego, (opiekun: Zachodniopomorskie Centrum Edukacji Morskiej i Politechnicznej), ogrodzie różanym „Różanka" (opiekun: Kamil Szydłowski z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Tech-nicznego), na terenach Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami przy ul. Ojca Beyzyna (opiekun: TOZ), Zieleńca przy ul. Księżnej Zofii, Rodzinnych Ogródków Działkowych „Skarbówka" oraz przy Jeziorze Słonecznym.
Mapę z powstającymi w całej Polsce hotelami dla owadów można zobaczyć na stronie www.greenpeace.org/poland/hotele. Realizując projekt w przestrzeni publicznej, Greenpeace dba również o społeczność lokalną, zachęcając do zgłaszania szkół, przedszkoli oraz placówek publicznych do roli opiekunów hoteli dla dzikich zapylaczy.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę