Pszczelarze z woj. warmińsko-mazurskiego walczą o wzmocnienie pszczelich rodzin, których część jest wciąż osłabiona po długiej zimie. W tym roku w regionie wskutek zimy wyginęło aż 20 proc. pszczelich rodzin.
Jak poinformował PAP prezes Wojewódzkiego Związku Pszczelarzy w Olsztynie Józef Zysk, pszczele rodziny wciąż dochodzą do siebie po długiej zimie.
"Są takie, które są już w całkiem dobrej kondycji, ale są też i takie, które są wciąż osłabione. A że zaczęły kwitnąć sady, rzepak i mniszek to pszczoły mają już co robić" - powiedział PAP Zysk i dodał, że statystycznie w regionie zimy nie przetrwało 20 proc. pszczelich rodzin. To bardzo dużo, bo w latach poprzednich ten spadek wynosił średnio ok. 10 proc.
Jak powiedział PAP Zysk, pszczelarze stymulują teraz rozwój pszczół np. poprzez przenoszenie do słabszego ula czerwiu, czyli pszczelich jajeczek, z ula mocniejszego. Pszczelarze dbają też o tzw. napięcia w pszczelich rodzinach - chodzi o to, by pszczoły nie rozłamywały istniejących rodzin poprzez opuszczanie ula.
"Wiosna to najintensywniejszy czas pracy dla pszczelarzy, bo wbrew powszechnemu mniemaniu nie wystarczy, by pszczoła polatała po kwiatach i miód gotowy. Pielęgnacja pszczelich rodzin to zajęcie czasochłonne i wymagające wiedzy" - powiedział Zysk.
Zdaniem Zyska pszczoły odzyskają dobrą kondycję o ile nie załamie się pogoda, np. wystąpią długie deszcze i pod warunkiem, że rolnicy nie będą stosowali szkodliwych dla pszczół oprysków na swoich uprawach.
"Zwłaszcza te opryski mogą nam podciąć skrzydła" - przyznał Zysk.
Szacuje się, że w woj. warmińsko-mazurskim jest kilka tysięcy pszczelich rodzin. Nie wszyscy pszczelarze są zrzeszeni w branżowych związkach, wielu ma po kilka uli np. w przydomowych ogródkach.
8903906
1