Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Przyspieszenie wypłaty dopłat rolnych za 2013 rok

12 września 2013
Kraje członkowskie jednomyślnie zaakceptowały propozycję Komisji Europejskiej przy przyspieszyć wypłatę do 50 proc. dopłat bezpośrednich dla rolników - poinformowała w środę KE. Środki te rolnicy będą mogli otrzymać już w październiku zamiast w grudniu.

"Propozycja Komisji Europejskiej, by zezwolić państwom członkowskim na wcześniejszą wypłatę do 50 proc. bezpośrednich płatności rolnych uzyskała w środę jednomyślne poparcie krajów członkowskich w komitecie zarządzającym do spraw płatności bezpośrednich" - czytamy w informacji Komisji.
Jak wskazała KE procent przyspieszonych dopłat może wzrosnąć nawet do 80 proc. w przypadku dopłat do wołowiny i cielęciny.
Komisja zaznaczyła, że przyspieszenie płatności pozwoli rolnikom lepiej poradzić sobie z problemami finansowymi spowodowanymi złymi warunkami pogodowymi, zwłaszcza z ostrą zimą i ciężkimi opadami w niektórych regionach na początku roku.
"Dotychczasowe doświadczenia pokazują, że takie dostosowania (przyspieszenie płatności - PAP) mogą znacznie poprawić przepływ gotówki rolników, która jest potrzebna w niektórych regionach po trudnych warunkach pogodowych na początku roku" - powiedział cytowany w informacji KE komisarz UE ds. rolnictwa Dacian Ciolos.
Komisja podała, że tak jak w ubiegłych latach zaliczki mogą być przyznane rolnikom od 16 października zamiast 1 grudnia, "pod warunkiem, że kraje członkowskie zweryfikują wnioski tak jak zwykle" - czytamy.
Na ten rok w kasie unijnej na dopłaty bezpośrednie w całej UE znajduje się 41 mld euro.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę