Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Przypadek BSE może przynieść gospodarce USA miliardowe straty

29 grudnia 2003

Pierwszy przypadek choroby szalonych krów w USA może narazić największą gospodarkę świata na straty rzędu miliardów dolarów. Informacja o BSE już odbiła się na obrocie posesyjnym na kontraktach futures w Chicago i akcjach spółek mięsnych. Japonia, największy importer amerykańskiej wołowiny oraz Korea Pd. już zawiesiły import mięsa z USA.

We wtorek po południu amerykańska minister rolnictwa Ann Veneman poinformowała, że w hodowli w stanie Waszyngton wykryto chorobę szalonych krów.

Testy jednej krowy rasy Holstein wykazały prawdopodobieństwo, iż jest ona chora na BSE, – powiedziała Veneman na konferencji prasowej, zapewniając, że już podjęto wszelkie niezbędne działania zapobiegawcze. Próbki tkanek chorej krowy wysłano do laboratorium do Wielkiej Brytanii w celu potwierdzenia diagnozy, a farma, na której wykryto BSE została objęta kwarantanną.

Resort rolnictwa ustala miejsca, do których mogło trafić mięso zakażonej krowy. Ministerstwo zapewniło, że zakażone tkanki zwierzęcia, mózg i ośrodkowy układ nerwowy, nie trafiły do handlu, jednak mięso chorej krowy mogło już zostać zjedzone, prawdopodobnie w postaci hamburgera. Veneman podkreśliła, że przypadek ten nie jest związany z terroryzmem.

Pierwszy przypadek BSE w USA może fatalnie odbić się na amerykańskich producentach mięsa, podobnie jak przed ponad 10 laty w Europie i w mijającym roku w Kanadzie. W bieżącym roku Stany Zjednoczone przestały importować bydło i wołowinę z Kanady gdy wykryto tam jedną krowę chorą na BSE.

Analitycy obawiają o wycenę Tyson Foods, największego producenta mięsa i McDonald's największą sieć fast-foodów. Zakażona krowa może przynieść mocny spadek spożycia wołowiny w obawie przed chorobą Creutzfeldta-Jakoba, wywoływaną przez BSE. Po wykryciu choroby wściekłych krów w 1990 r. na chorobę Creutzfeldta-Jakoba zmarło ponad 120 osób, głównie w Wielkiej Brytanii.

W 2003 roku eksport wołowiny z USA osiągnął rekordowy poziom 3,6 mld dolarów, z czego na Japonię przypadło 1,4 mld dolarów, a na Koreę Południową po 10 miesiącach 732 mld dolarów. Oba kraje zawiesiły import natychmiast po upublicznieniu informacji o przypadku zakażenia na amerykańskiej farmie. Aeon, największy japoński detalista wstrzymał sprzedaż amerykańskiej wołowiny.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę