Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Przewlekle chorzy w kolejkach i bez leków...

5 stycznia 2016
Od początku roku do rzecznik praw pacjenta wpłynęło ponad 350 zgłoszeń pacjentów skarżących się na długie oczekiwanie na wizytę u specjalisty oraz 700 zgłoszeń od pacjentów przewlekle chorych, skarżących się na problemy z otrzymaniem recepty na leki refundowane - podaje Dziennik Gazeta Prawna.

Tymoteusz Kasprzycki z Warszawy od sześciu lat przyjmuje lekarstwa na astmę. Do tej pory lekarze bez mrugnięcia okiem wypisywali mu recepty ze zniżką przysługującą osobom przewlekle chorym. Wszystko zmieniło się dwa miesiące temu. Najpierw lekarz rodzinny odesłał Kasprzyckiego z kwitkiem, twierdząc, że diagnoza specjalisty alergologa została wypisana na nieodpowiednim wzorze. Ten udał się zatem do prywatnego alergologa, który rozszerzył diagnozę. Ale gdy pacjent wrócił do lekarza rodzinnego, ten zażądał od niego dokumentacji od specjalisty z placówki publicznej.

Problem w tym, że dostanie się do państwowego alergologa w stolicy graniczy z cudem. Już samo zarezerwowanie wizyty wymaga zwolnienia się z pracy i odstania w kolejce kilku godzin. Przez telefon nie można tego zrobić – jest stale zajęty. – Gdy już odstałem swoje, usłyszałem, że najbliższy wolny termin to połowa wakacji – mówi Kasprzycki, wykładowca ekonomii na jednej z wyższych uczelni w Warszawie. Zapisał się na lipiec, ale jednocześnie szuka lekarza, który przyjmie go szybciej. Bo za chwilę skończą mu się leki, a za ich nową partię będzie musiał zapłacić pełną kwotę – tysiąc złotych. Miesięcznie. – Nie stać mnie na to – mówi krótko.

Ile trzeba czekać na wizytę u lekarza? Telefony milczą

Anna Rawska z Centralnej Wojskowej Przychodni Lekarskiej CePeLek w Warszawie potwierdza, że liczba pacjentów, którzy zapisują się do specjalistów, wyraźnie się zwiększyła. Przychodzą nawet z dzielnic położonych na obrzeżach Warszawy. W recepcji placówki chcieliśmy się dowiedzieć, ile czeka się na wizytę u poszczególnych specjalistów. Nie udało się – wszystkie telefony były cały czas zajęte. Podobnie jest w innych miastach. Telefony milczą, a kolejki się wydłużają. I do rejestracji, i do specjalistów. W niektórych poradniach w Szczecinie terminy wizyty u endokrynologa wyznaczane są na grudzień.

Problem potwierdza rzecznik praw pacjenta. Od początku roku do jego biura wpłynęło ponad 350 zgłoszeń pacjentów skarżących się na długie oczekiwanie na wizytę u specjalisty oraz 700 zgłoszeń od pacjentów przewlekle chorych, skarżących się na problemy z otrzymaniem recepty na leki refundowane. – Chodzi tutaj o zdarzenia związane m.in. z odmawianiem przez lekarzy POZ kontynuacji leczenia farmakologicznego z uwagi na brak w dokumentacji medycznej pacjenta informacji od lekarza specjalisty m.in. o sposobie leczenia i ordynowanych lekach – wyjaśnia Krystyna Kozłowska, rzecznik praw pacjenta.


Więcej w Dzienniku Gazecie Prawnej

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę