biogaz_09_2025
biogaz, biometan, biopaliwa_ptak 2025

Przejściowe problemy

11 maja 2010
Do końca przyszłego roku producenci jaj muszą wymienić klatki, w których trzymają kury na większe. Czasu jest za mało twierdzą hodowcy i wciąż apelują o wynegocjowanie dłuższego okresu przejściowego.
Naciski ekologów okazały się skuteczne. W całej Unii Europejskiej trwa wymienia klatek na bardziej przyjazne zwierzętom. Problem w tym, że hodowcy ze starej Unii Europejskiej mieli 6 lat więcej na to, aby dokonać niezbędnych inwestycji.

Andrzej Danielak, Polski Związek Hodowców i Producentów Drobiu: dlatego my postulujemy, ażeby klatki w Polsce te starego typu mogłyby być używane do końca 2017 roku po którym to okresie wymienimy je na te nowoczesne zgodne z wymogami prawa unijnego.

Ale szanse na takie rozwiązanie jest mało prawdopodobne. Oznacza to, że polskich producentów jaj czeka w najbliższych kilkunastu miesiącach dużo inwestycji.

Andrzej Danielak, Polski Związek Hodowców i Producentów Drobiu: niemożność produkowania w tych klatach spowoduje znaczący wzrost cen bowiem będzie gwałtowne obniżenie pogłowia kur niosek produkujących jaja spożywcze.

To wizja na kilkanaście miesięcy naprzód. Ale jak na razie prognozy są zupełnie inne. Z danych GUS-u wynika, że w najbliższym czasie możemy się spodziewać dalszego szybkiego wzrostu produkcji. W IV kwartale 2009 roku wylęgi kurek do intensywnej produkcji jaj spożywczych były o połowę wyższe niż rok wcześniej. A nie zapominajmy, że są i tacy hodowcy, którzy dostosowali się już dawno.


POWIĄZANE

Współczesna hodowla zwierząt stawia coraz wyższe wymagania w zakresie higieny pr...

W pierwszym półroczu 2025 r. zlikwidowano w Polsce 2 707 stad świń, co przełożył...

Raport ekspercki dla PPR.pl Opracowanie na podstawie raportu USDA „Spanish Dried...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę