Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Przedsiębiorcy mogą odsprzedawać ARR zboże

19 stycznia 2005

Przedsiębiorcy, którzy zakupili zboże ze zbiorów 2004 roku ze środków kredytu preferencyjnego, będą mogli je odsprzedać Agencji Rynku Rolnego w ramach skupu interwencyjnego - zadecydował rząd przyjmując we wtorek nowelizacje rozporządzenia w tej sprawie.

Proponowana zmiana przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z 30 stycznia 1996 roku w sprawie szczegółowych kierunków działań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz sposobów ich realizacji umożliwia taką odsprzedaż ziarna.

Dotychczas obowiązujące przepisy określały, że produkty rolne skupione za środki pochodzące z kredytu preferencyjnego powinny być przeznaczone na cele przetwórstwa spożywczego np. do młynów. Nowelizacja rozporządzenia przewiduje możliwości stosowania przez ARiMR dopłat do oprocentowania kredytów na skup produktów rolnych, w tym zbóż, w celu ich odsprzedaży do dalszego przechowywania. Wejście w życie znowelizowanych przepisów wpłynie na zmniejszenie wydatków ze środków budżetowych, którymi dysponuje ARiMR na dopłaty do oprocentowania kredytów na skup i przechowywanie zbóż ze zbiorów 2004 r., gdyż pozwoli na skrócenie okresu, na który były wcześniej zaciągnięte te kredyty.

Kredyty preferencyjne, jako forma wsparcia rolnictwa, były uzgodnione (notyfikowane) z Komisją Europejską, jako pomoc istniejąca w rolnictwie. Wprowadzenie jakiejkolwiek zmiany zasad jej udzielania powoduje konieczność ponownej notyfikacji. Dlatego nowelizacja zostanie przedstawiona KE w celu jej uznania za zgodną z prawem UE.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę