aaa wielkanoc ppr
aa_wielkanoc

Przedsiębiorcy mogą odsprzedawać ARR zboże

19 stycznia 2005

Przedsiębiorcy, którzy zakupili zboże ze zbiorów 2004 roku ze środków kredytu preferencyjnego, będą mogli je odsprzedać Agencji Rynku Rolnego w ramach skupu interwencyjnego - zadecydował rząd przyjmując we wtorek nowelizacje rozporządzenia w tej sprawie.

Proponowana zmiana przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z 30 stycznia 1996 roku w sprawie szczegółowych kierunków działań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz sposobów ich realizacji umożliwia taką odsprzedaż ziarna.

Dotychczas obowiązujące przepisy określały, że produkty rolne skupione za środki pochodzące z kredytu preferencyjnego powinny być przeznaczone na cele przetwórstwa spożywczego np. do młynów. Nowelizacja rozporządzenia przewiduje możliwości stosowania przez ARiMR dopłat do oprocentowania kredytów na skup produktów rolnych, w tym zbóż, w celu ich odsprzedaży do dalszego przechowywania. Wejście w życie znowelizowanych przepisów wpłynie na zmniejszenie wydatków ze środków budżetowych, którymi dysponuje ARiMR na dopłaty do oprocentowania kredytów na skup i przechowywanie zbóż ze zbiorów 2004 r., gdyż pozwoli na skrócenie okresu, na który były wcześniej zaciągnięte te kredyty.

Kredyty preferencyjne, jako forma wsparcia rolnictwa, były uzgodnione (notyfikowane) z Komisją Europejską, jako pomoc istniejąca w rolnictwie. Wprowadzenie jakiejkolwiek zmiany zasad jej udzielania powoduje konieczność ponownej notyfikacji. Dlatego nowelizacja zostanie przedstawiona KE w celu jej uznania za zgodną z prawem UE.


POWIĄZANE

Z najnowszego rynkowego raportu wynika, że w tym roku 24% Polaków w ogóle nie uw...

Kierowcy zaczynają w końcu odczuwać skutki przeceny, z jaką na początku kwietnia...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę