Prezydent RP Bronisław Komorowski 20 maja 2014 roku podpisał ustawę z dnia 4 kwietnia 2014 roku o zmianie ustawy o odpadach.
Celem nowelizacji jest stworzenie podstawy prawnej do wprowadzenia zmian w wydanych na podstawie poprzednio obowiązującej ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach (Dz. U. z 2010 r. Nr 185, z późn. zm.) decyzjach wyrażających zgodę na zamknięcie składowiska odpadów lub jego wydzielonej części, wydawanych na podstawie art. 54 ust. 1 ustawy, oraz decyzjach o zamknięciu składowiska odpadów, wydawanych na podstawie art. 54c ust. 1 ustawy.
Obecnie w przypadku niektórych składowisk zachodzi potrzeba dokonania zmian wydanych decyzji, w szczególności w zakresie harmonogramu wykonania prac, w związku z niedotrzymaniem pierwotnego terminu określonego w decyzji, a w konsekwencji z niemożnością faktycznego zamknięcia składowiska wobec braku rekultywacji. Obowiązująca ustawa w przepisach przejściowych nie odniosła się do decyzji dotyczących zamykania składowisk wydanych na podstawie przepisów poprzednio obowiązujących. Niemożliwa jest również zmiana tych decyzji w trybie art. 155 Kodeksu postępowania administracyjnego, ze względu na zmianę organu wydającego decyzję. Zaktualizowanie harmonogramów wykonania prac określonych w decyzjach jest warunkiem koniecznym do skorzystania z dostępnych środków funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej na dokończenie lub przeprowadzenie rekultywacji.
Ustawa określa, iż wymienione decyzje mogą być zmieniane w zakresie technicznego sposobu zamknięcia składowiska odpadów lub jego wydzielonej części, harmonogramu działań związanych z rekultywacją składowiska odpadów oraz sposobu sprawowania nadzoru nad zrekultywowanym składowiskiem odpadów oraz warunków wykonania tego obowiązku.
Ustawa w tym kształcie umożliwia też przeniesienie praw i obowiązków wynikających z wydanych decyzji na inny podmiot, jeśli podmiot ten daje rękojmię prawidłowego wykonania obowiązków wynikających z decyzji oraz wyrazi zgodę na przeniesienie praw i obowiązków.