Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Prezydent podpisał

5 stycznia 2016
Prezydent RP Bronisław Komorowski  20 lutego podpisał ustawę  z dnia 24 stycznia 2014 r. o zmianie ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego.
Ustawa ma charakter dostosowawczy – wynika z konieczności dostosowania przepisów krajowych do rozwiązań przejściowych w zakresie systemów wsparcia bezpośredniego na 2014 r., których wprowadzenie przewidują przepisy rozporządzenia (UE) nr 1310/2013 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 17 grudnia 2013 r. ustanawiającego niektóre przepisy przejściowe w sprawie wsparcia rozwoju obszarów wiejskich przez Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) oraz zmieniającego rozporządzenie (UE) nr 1305/2013 Parlamentu Europejskiego i Rady w zakresie środków i ich rozdziału w odniesieniu do roku 2014, a także zmieniającego rozporządzenie Rady (WE) nr 73/2009 oraz rozporządzenia (UE) nr 1307/2013, (UE) nr 1306/2013 i (UE) nr 1308/2013 Parlamentu Europejskiego i Rady w zakresie ich stosowania w roku 2014.
Zgodnie z przepisami unijnymi przejściowe wsparcie krajowe za 2014 r. może być stosowane tylko w tych sektorach, w których stosowano przejściowe wsparcie krajowe za 2013 r., i przyznawane na takich warunkach, na jakich przyznawano przejściowe wsparcie krajowe za 2013 r. Przedłożona do podpisu ustawa stanowi formalny wyraz decyzji Rzeczpospolitej Polskiej o skorzystaniu w roku 2014 z możliwości stosowania przejściowego wsparcia krajowego w trzech z pięciu sektorów objętych płatnościami krajowymi: sektorze chmielu, tytoniu i skrobi ziemniaczanej. Oznacza to odejście od przyznawania płatności uzupełniającej w sektorze I (obejmującym m.in. zboża, rośliny oleiste, wysokobiałkowe i motylkowate) i w sektorze upraw paszowych na trwałych użytkach zielonych (sektor tzw. płatności zwierzęcej).
Zgodnie z wyjaśnieniami wnioskodawców ustawy, wybór sektora chmielu, tytoniu i skrobi ziemniaczanej wynika z tego, że płatności krajowe w tych sektorach odgrywają istotną rolę we wspieraniu dochodów rolników, zatem odstąpienie od ich stosowania wiązałoby się z silnym spadkiem dochodów rolników w tych sektorach. Natomiast w sektorze I oraz w sektorze upraw paszowych na trwałych użytkach zielonych płatności krajowe odgrywają mniejszą rolę we wspieraniu dochodów rolników, a ponadto odstąpienie od stosowania płatności w tych sektorach może zostać zrekompensowane wyższą stawką jednolitej płatności obszarowej, osiągniętą w przypadku zasilenia koperty krajowej przeznaczonej na wsparcie bezpośrednie środkami z II filara.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę