Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Prezydent i premier o przyjęciu euro w Polsce

3 grudnia 2015
Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział we wtorek, że w sprawie przygotowań Polski do przyjęcia euro spotka się z kierownictwem Narodowego Banku Polskiego, Radą Polityki Pieniężnej oraz partiami politycznymi.

Prezydent powiedział, że wtorkowe posiedzenie Rady Gabinetowej było pierwszym z cyklu spotkań poświęconych przygotowaniom Polski do przyjęcia euro.

- Będę chciał spotkać się z kierownictwem Narodowego Banku Polskiego i z przedstawicielami Rady Polityki Pieniężnej, a przede wszystkim będę chciał proponować siłom politycznym przyjęcie strategii w tej kwestii - zapowiedział Bronisław Komorowski.

Ważne jest to, aby wspólnym wysiłkiem budować akceptację wszystkich Polaków dla planu uczestniczenia Polski w pogłębiającej się integracji europejskiej, a nie ich odstraszać - mówił prezydent Bronisław Komorowski po wtorkowym posiedzeniu Rady Gabinetowej nt. euro.

- Proponuję konsekwentne zaniechanie dotychczasowej praktyki pewnego łatwego deklarowania terminu wejścia do strefy euro, a przesunięcia wysiłku na rzecz determinacji w uzyskiwaniu kryteriów niezbędnych do podjęcia takiej właśnie decyzji - mówił Komorowski.

Prezydent, który wspólnie z premierem Donaldem Tuskiem spotkał się po posiedzeniu Rady z mediami, podkreślał, że "wypełnienie kryteriów z Maastricht w tym zakresie, który jest zależny od strony Polski, jest warte ogromnej determinacji i działania niezależnie od tego, jaką decyzję podejmiemy w kwestii członkostwa w strefie euro, bo to jest korzystne dla polskiej gospodarki".

W ocenie prezydenta niekorzystne jest natomiast "mnożenie pomysłów na cudowny sposób wejścia do strefy euro - bez uwzględnienia obaw opinii publicznej, problemu bezpieczeństwa polskiej gospodarki" - motywowane względem oczywistym, jakim jest "perspektywa umocnienia pozycji politycznej naszego kraju".

Prezydent zaznaczył, że za "w pełni uzgodnione" uznać można to, że działania koncentrować się będą na wypełnieniu tych kryteriów z Maastricht, które zależą od Polski, które są możliwe do spełnienia jak najszybciej. - Tak, abyśmy mogli spokojnie podejmować decyzje o wejściu do strefy euro bądź niewejściu po wyborach w roku 2015 - dodał.

Tusk: Polska idzie do strefy euro spokojnie

Polska zmierza do strefy euro spokojnie - oświadczył premier Donald Tusk po wtorkowym posiedzeniu Rady Gabinetowej. Jak podkreślił, proces ten musi być bezpieczny dla Polski.

- Prezydent wyznaczył kierunek, który aprobujemy w całej rozciągłości. Polska idzie do strefy euro w sposób spokojny, stanowczy i metą ma być pełne bezpieczeństwo Polaków - państwa polskiego i każdego obywatela - powiedział Tusk na konferencji prasowej.

Jak podkreślił, możliwe jest spełnienie kryterium z Maastricht dotyczącego deficytu przed rokiem 2015. - To podstawowe kryterium jakim jest poziom deficytu - można to zmierzyć decyzją Komisji Europejskiej i Rady Europejskiej o zdjęciu procedury nadmiernego deficytu. Myślę panie prezydencie, że na pańskie wezwanie odpowiemy pozytywnie może jeszcze przed 2015 rokiem; to znaczy, że to kluczowe kryterium spełnimy - zaznaczył Tusk.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę