Premier przyjmie dymisję Stanisława Kalemby i spotka się z przedstawicielami PSL, w tym z wicepremierem Januszem Piechocińskim - poinformowała rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska.
"Dymisja została złożona, rozumiem, że pan premier tę dymisję przyjmie" - powiedziała rzeczniczka rządu. Poinformowała, że w czwartek lub w piątek powinno dojść do spotkania premiera z przedstawicielami PSL. "(Rolnictwo) to jest resort, który leży w gestii PSL, trzeba jak najszybciej znaleźć kandydata na to stanowisko. Problem jest poważny, trzeba stworzyć system, który będzie mógł szybko i skutecznie pomóc rolnikom" - dodała.
Kidawa-Błońska powiedziała, że w środę doszło do spotkania z udziałem m.in. wicepremiera Janusza Piechocińskiego i przedstawicieli ministerstw: finansów oraz administracji w celu omówienia sytuacji związanej z afrykańskim pomorem świń. "Rząd jest przygotowany do pomocy dla rolników, tylko ministerstwo powinno przygotować dobry system pomocy, a zdaje się tutaj nie doszło do porozumienia" - zaznaczyła rzeczniczka.
Kidawa-Błońska podała też, że 25 lutego na posiedzeniu rządu Kalemba przedstawił sytuację w rolnictwie w związku z afrykańskim pomorem świń, a premier zgodził się, aby przygotować program, który pozwoli pomóc rolnikom. "Taki program, zgodny z prawodawstwem, nie został przez ministerstwo przygotowany" - zaznaczyła.
Dopytywana o rolę innych resortów oprócz rolnictwa Kidawa-Błońska powiedziała, że Ministerstwo Finansów przygotowało środki na realizację takich rozwiązań. "Z tego co wiem Ministerstwo Gospodarki także było przygotowane. Nie mnie oceniać, jak wygląda komunikacja pomiędzy poszczególnymi ministrami, natomiast na pewno wiodącym w tej sprawie jest ministerstwo rolnictwa" - podkreśliła rzeczniczka.
Kidawa-Błońska nie rozstrzygnęła, kto zastąpi Kalembę na stanowisku ministra rolnictwa. Wyraziła jedynie nadzieję, że ta kandydatura pojawi się szybko. Oceniła też, że sprawa afrykańskiego pomoru świń "powinna zostać jak najszybciej rozwiązana".
W czwartek mają się zebrać władze PSL: Naczelny Komitet Wykonawczy i prezydium Rady Naczelnej, by porozmawiać o dymisji Kalemby. Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że NKW wskaże następcę Kalemby. W czwartek po południu ma się też zebrać klub PSL.
Ze źródeł PAP zbliżonych do kierownictwa PSL wynika, że szef ludowców Janusz Piechociński spotkał się z Kalembą w środę wieczorem. Podczas burzliwej rozmowy prezes PSL powiedział ministrowi rolnictwa, że oczekuje, by podał się do dymisji.
Kalemba informując w czwartek o swojej dymisji tłumaczył, że jej powodem jest brak realizacji ustaleń przyjętych na posiedzeniu rządu w dniu 25 lutego, czyli działań dotyczących zwalczania skutków wystąpienia w Polsce afrykańskiego pomoru świń u dzików.
Cena skupu świń spadła o kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt procent po tym, jak w lutym wykryto dwa przypadki wirusa afrykańskiego pomoru świń (ASF) u padłych dzików na wschodzie kraju. Służby weterynaryjne wyznaczyły strefę buforową obejmującą kilka powiatów w woj. podlaskim, lubelskim i mazowieckim, wzdłuż granicy z Białorusią, gdzie znaleziono zarażone zwierzęta. Mięso z tego terenu nie może być eksportowane za granicę.
Problem dotknął jednak hodowców w całym kraju, bo mimo że wirus nie jest groźny dla ludzi, klienci mniej chętnie sięgają po wieprzowinę. Izby rolnicze przekonują, że spadek cen powoduje, że chów świń stał się nieopłacalny i rolnicy mogą zrezygnować z dalszej produkcji trzody. W związku z problemami hodowców ze sprzedażą wieprzowiny, w czwartek rolnicy kontynuują blokadę dwóch dróg krajowych w woj. mazowieckim. "Dziewiętnastka" w Łosicach blokowana jest od wtorku, zaś krajowa "dwójka" w miejscowości Chromna w pow. siedleckim od środy po południu.
Kalemba w środę wystąpił do premiera Donalda Tuska o zgodę na przeprowadzenie skupu interwencyjnego wieprzowiny na obszarze objętym unijnymi ograniczeniami. Szef resortu rolnictwa informował też, że rząd nie porozumiał się z przedsiębiorcami ws. skupu trzody ze strefy buforowej wzdłuż granicy białoruskiej.
Minister rolnictwa nie wykluczał utylizacji przerośniętych tuczników. Przedstawiciele rolniczego OPZZ domagali się jednak, by zaproponował inne rozwiązania niż utylizacja trzody.
Powołany w środę Polski Komitet Protestacyjny Rolników i Producentów Wieprzowiny domaga się skupu interwencyjnego, wyrównania strat oraz dofinansowania kosztów magazynowania półtusz wieprzowych. W środę wieczorem minister gospodarki podjął decyzję o kolejnym zwiększeniu stanu rezerw strategicznych półtusz wieprzowych. Wykonawcą decyzji jest Agencja Rezerw Materiałowych.
9471448
1