Słodycze przygotowywane przez polskich producentów mają ciekawy smak, a przede wszystkim charakteryzuje je wysoka jakość. Nie tylko w Polsce, ale także za granicą cieszą się ogromną popularnością. Jak obecnie wygląda rynek słodyczy i które wyroby są produkowane przez nasze rodzime firmy?
Rodzimi producenci odnoszą coraz większe sukcesy. W ostatnim czasie wzrósł eksport słodyczy pochodzących z Polski. Tylko w pierwszym kwartale 2015 roku zapotrzebowanie na czekoladę zwiększyło się o 4%, a wzrost zanotowały także inne słodycze. Bez wątpienia świadczy to tym, że nasze produkty cieszą się coraz większą popularnością. Nie dzieje się to bez przyczyny – rodzimi producenci oferują coraz szerszą gamę ciekawych smakołyków. To już nie tylko popularne w czasach komunizmu bloki czekoladowe, ale także różne rodzaje czekolad, lizaków, czy cukierków.
Do popularnych słodyczy pochodzących z Polski należy ptasie mleczko, w tym to najpopularniejsze – waniliowe, nadziewane lizaki, biszkopty z galaretką oblane czekoladą, śliwki w czekoladzie, smakowe cukierki, czy też pączki, czyli wyrabiane z mąki pszennej ciasto drożdżowe, najczęściej wypełnione marmoladą. Niektóre mogą w sposób pozytywny wpływać na nasz organizm, przykładowo – suszone śliwki pomagają wyregulować trawienie, a niektóre lizaki zawierają naturalne soki owocowe, dzięki czemu dostarczają do organizmu witamin.
Najważniejsza jest jakość produktu
Konkurencja na rynku jest coraz większa, na co ogromny wpływ ma wzrost wymagań konsumentów. Jest to jednak pozytywne zjawisko, ponieważ przez to producenci przykładają coraz większą wagę do jakości przygotowywanych produktów. Pomimo tego, że na polskim ranku największym zainteresowaniem cieszą się czekolady to praliny, ciastka, wafelki, draże, czy cukierki, starają im się dotrzymać kroku.
„Konkurencja na polskich rynkach stale rośnie, dlatego tak ważne jest kupowanie produktów od producentów, którzy wyznaczają wysokie standardy. Warto zwrócić uwagę na zawartość naturalnych barwników i aromatów w słodyczach, ważna jest także zawartość witamin” - informuje Daniel Argasiński, dyrektor zarządzający Argo, czołowego producenta słodyczy w Polsce.
Słodycze uwielbiane są przez wszystkich – zarówno dzieci, jak i dorosłych. Tylko najwytrwalszym udaje się oprzeć w chwili tzw. „chandry” tabliczce czekolady, ulubionemu batonowi, czy landrynkom. Coraz popularniejsze na polskim rynku są produkty nadziewane, wśród których dużą popularnością cieszą się cukierki i lizaki.
„Bardzo ważne jest tworzenie produktów, w oparciu o tradycyjne, sprawdzone receptury. Nie należy zapominać jednak o tym, aby odpowiadać na potrzeby konsumentów. Lokalny producent, w odróżnieniu od międzynarodowych koncernów, może szybciej zareagować na zmieniające się preferencje konsumentów i regularnie proponować im nowości” – dodaje Daniel Argasiński z firmy Argo.
Warto zaufać polskim producentom
Pomimo panującej mody na rzeczy pochodzące z zagranicy, warto docenić nasz rodzimy rynek. Nie bez powodu słodycze pochodzące z Polski są eksportowane do ponad 60 krajów, a zapotrzebowanie na nie wciąż rośnie. Polskie firmy przykładają coraz większą wagę do jakości produktów, o czym świadczą licznie przyznawane im certyfikaty. Przy kupowaniu słodyczy warto czytać etykiety i porównać dostępne produkty - dzięki temu będziemy mieli pewność, że dokonaliśmy właściwego wyboru i utwierdzimy się w przekonaniu, że polskie produkty nie tylko nie odbiegają jakością od zagranicznych, a nawet często je przewyższają.
6138942
1