Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Powstał zespół ds. monitorowania choroby ASF

5 stycznia 2016
Minister rolnictwa Stanisław Kalemba powołał w poniedziałek zespół ds. monitorowania sytuacji związanej z afrykańskim pomorem świń (ASF). Urzędnicy przejrzeli już akty prawne dotyczące zwalczania tej choroby - podało biuro prasowe resortu.

Zespół swoje prace rozpoczął od przeglądu dokumentów dotyczących dopuszczenia do uboju i przetwarzania mięsa w strefie buforowej. Obejmuje ona kilka przygranicznych powiatów woj. podlaskiego, lubelskiego i mazowieckiego. Resort poinformował PAP, że mięso z tego obszaru będzie dopuszczone do sprzedaży jedynie na terytorium Polski. ASF nie jest groźna dla ludzi. Obostrzenia mają jedynie charakter profilaktyczny.
W połowie lutego wykryto w Polsce dwa przypadki afrykańskiego pomoru świń u dzików. Zwierzęta znaleziono w Podlaskiem w strefie przygranicznej z Białorusią. Wcześniej ASF wykryto u dzików na Litwie; 29 stycznia Rosja zażądała od UE, aby nie certyfikowała wieprzowiny wysyłanej z Unii do Rosji, co oznacza w praktyce wprowadzenie przez Moskwę zakazu importu mięsa. Z powodu wystąpienia choroby ASF w Polsce niemożliwy jest eksport wieprzowiny także do wielu innych krajów pozaunijnych - np. Chin, Japonii czy Korei. Eksporterzy nie mogą sprzedać zakontraktowanej produkcji i ponoszą straty. Sytuacja ta dotyka także hodowców świń, bo ceny żywca spadają i produkcja staje się nieopłacalna.
Resort poinformował, że w najbliższą środę eksperci Komisji Europejskiej sprawdzą, jak służby weterynaryjne radzą sobie ze zwalczaniem w Polsce wirusa ASF. Dzień później Kalemba oraz Główny Lekarz Weterynarii mają się natomiast spotkać z rolnikami z województwa podlaskiego.
Jak tłumaczył PAP w ubiegłym tygodniu wiceszef Inspekcji Weterynaryjnej Jarosław Naze, zwierzęta z terenów "wyłączonych" muszą być policzone. Z gospodarstw mogą wyjechać jedynie do rzeźni, gdzie będą badane przed i po uboju. Jeżeli nie stwierdzi się objawów choroby, to specjalnie oznakowane mięso może trafić do przetwórstwa; musi jednak być poddane obróbce termicznej. Produkty mogą być sprzedawane tylko w kraju.
Premier Donald Tusk zapowiedział, że we wtorek sprawą ASF zajmie się rząd. Na posiedzeniu Rady Ministrów Kalemba ma przedstawić pierwsze rekomendacje dotyczące pomocy dla firm i rolników, którzy ponoszą straty z powodu rosyjskiego embarga na import wieprzowiny.
W piątek szef resortu rolnictwa spotkał się z ambasadorami Chin i Japonii; poinformował ich o sytuacji w związku z pojawieniem się ASF oraz działaniami polskich władz na rzecz zapewnienia bezpieczeństwa żywności. Duża część eksportu polskiej wieprzowiny trafia właśnie na te rynki.
Chorobę afrykańskiego pomoru świń (ASF) pierwszy raz opisano w 1921 roku w Kenii. Do Europy, a konkretnie do Portugalii, wirus przywędrował w 1957 roku. W Europie Wschodniej choroba ta pojawiła się w 2007 roku. Jest trudna do zwalczania, nie ma na nią szczepionki. Choroba przenoszona jest przez dziki, które często przychodzą do zabudowań w poszukiwaniu pożywienia.

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę