Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Powodzi nie ma, ale...

3 grudnia 2015
Zagrożenia powodziowego w Polsce póki co nie ma, ale wysokie stany wód są przyczyną wielu podtopień - pisze NaszDziennik.pl. Stan alarmowy jest przekroczony w dorzeczu Wisły i w dorzeczu Odry.

Lokalne podtopienia występują m.in. w województwach: podkarpackim, lubelskim, mazowieckim i podlaskim. Na Podkarpaciu stany ostrzegawcze są nieznacznie przekroczone na rzekach: Lubaczówka, Tanew, Bukowa, i na Sanie w Nisku.

Jak informują służby wojewody podkarpackiego, sytuacja wydaje się opanowana i zagrożenia powodzią póki co nie ma. Gorzej jest na Lubelszczyźnie, gdzie powyżej stanów alarmowych są rzeki: Bug, Wieprz i Krzna. Centrum Zarządzania Kryzysowego wojewody lubelskiego na bieżąco monitoruje stan rzek w regionie. Wszystkie służby zostały postawione w stan gotowości, bo Bug we Włodawie przekroczył stan alarmowy o 112 cm. Mieszkańcy tych terenów z napięciem obserwują poziom wody, obawiając się, że rzeka wedrze się do ich gospodarstw.

Rośnie również poziom Wisły, Bugu i Narwi na Mazowszu.

Alarmy obowiązują w 23 gminach i w Płocku, a pogotowia w 18 gminach oraz w całym powiecie lipskim i płockim. Rzeki przybierają średnio pół metra na dobę, co spowodowane jest głównie spływem wód roztopowych. Wzrasta poziom Wisły w okolicach Płocka, gdzie rzeka przekracza miejscami stany ostrzegawcze i alarmowe. Pogotowie przeciwpowodziowe obowiązuje w całym powiecie płockim. Stan alarmowy na Wiśle był dzisiaj przekroczony w Kępie Polskiej i w Wyszogrodzie.

Jak mówi w rozmowie z portalem NaszDziennik.pl Ivetta Biały, rzecznik wojewody mazowieckiego, choć na chwilę obecną nie ma zagrożenia powodziowego, to sytuacja jest monitorowana całodobowo. Podtopienia mogą wystąpić w bezpośredniej bliskości rzek, w lokalnych obniżeniach terenu i miejscach bezodpływowych. – Obserwujemy miejsca, gdzie zwykle występują podtopienia, kiedy spływa śnieg, to głównie zlewnia rzeki Bug. Należy spodziewać się, że w najbliższych dniach poziom wód będzie nadal rósł. Spowodowane jest to również faktem, że przez Mazowsze przepływają wody z innych województw – tłumaczy Ivetta Biały.

Wyższe niż zazwyczaj są także rzeki na Dolnym Śląsku. Przekroczenia stanów ostrzegawczych są na sześciu punktach wodowskazowych na Opolszczyźnie. – Wody jest dużo, sytuację pogarsza topniejący śnieg po stronie czeskiej. Wysokich stanów rzek można spodziewać się jeszcze dzisiaj i jutro. Na szczęście prognozy meteorologów na najbliższy czas nie niepokoją, co wskazuje, że woda w rzekach nie powinna już wzrastać. Przekroczony stan mamy na Osobłodze, na Opawie w Branicach, na Stobrawie w Karłowicach, a także na ujściu Nysy oraz w Brzegu – podkreśla Stanisław Potoniec, kierownik Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Opolu. Obniża się także poziom Odry w Kędzierzynie-Koźlu.

Wodowskazy na wszystkich rzekach w Polsce są na bieżąco monitorowane. Najtrudniejsza sytuacja spodziewana jest w środę, kiedy w kilku zagrożonych powodzią rejonach może wystąpić kulminacja wysokich stanów wód.       



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę