Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Potrzebna jest zmiana przepisów prawa gospodarczego

19 lutego 2015
Poniżej prezentujemy stanowisko Zarządu Małopolskiej Izby Rolniczej w sprawie przyszłości drobnych gospodarstw


Małe gospodarstwa rolne w Polsce, podobnie jak w Unii Europejskiej, stanowią 2/3 wszystkich gospodarstw. W tę kategorię wpisuje się większość gospodarstw w Małopolsce.
W obecnej sytuacji ekonomicznej kraju, przy dużym bezrobociu, w tym bezrobociu ukrytym na wsi, w wielu regionach kraju drobne gospodarstwa rolne są bardzo istotnym ogniwem rynku pracy i ważnymi podmiotami ekonomii społecznej. Aktywizacja produkcyjna
i przedsiębiorcza, rozwijana na bazie gospodarstwa rolnego, może stanowić istotny atut w działaniach Państwa, mający na celu zapobieganie ubóstwu, bierności zawodowej i wykluczeniu społecznemu mieszkańców wsi dotychczas związanych z rolnictwem, zwłaszcza tych, których najmocniej dotykają skutki recesji gospodarczej. Dlatego niedopuszczalnym jest deprecjonowanie ich znaczenia i zapominanie o tym, że znaczna część naszego społeczeństwa wywodzi się właśnie ze środowiska wiejskiego.
Konieczne jest natychmiastowe podjęcie wielokierunkowych przedsięwzięć, na wszystkich szczeblach władzy RP, w celu przeciwdziałania postępującym i narastającym procesom prowadzącym do upadku produkcyjnego (zwłaszcza produkcji zwierzęcej)
i ekonomicznego tych gospodarstw. Musimy dążyć do zatrzymania produkcji rolniczej, która jeszcze funkcjonuje na tych obszarach, dla zapewnienia wielofunkcyjnego i zrównoważonego rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich.
Na naszych oczach dokonuje się to, czego nie udawało się osiągnąć polskiej wsi przez wiele stuleci. Od zawsze rolnictwo w naszym kraju było silnie spolaryzowane: były duże gospodarstwa pomnażające dochody i areał oraz te bardzo małe, które się nie rozwijały, ale jednak trwały w niezmienionej formie. Ostatnie spisy rolne wykazują dobitnie, że następuje systematyczna koncentracja rolnictwa w Polsce. Duże gospodarstwa zwiększają swoją powierzchnię, a właściciele drobnych gospodarstw coraz częściej rezygnują z działalności rolniczej – zgodnie z regułami gospodarki rynkowej decyduje tu efektywność i opłacalność,
a nie czynniki społeczne.
Funkcjonowanie i rozwój drobnych gospodarstw uzależniony jest głównie od wzrostu przychodów wynikających z prowadzonej działalności. Znaczna część takich gospodarstw posiada duży potencjał rozwojowy, wynikający z istniejących możliwości zwiększenia produkcji rolnej – zwłaszcza produkcji zwierzęcej, warzyw, owoców i produkcji ekologicznej. Jednak, aby uruchomić i w pełni wykorzystać ten potencjał niezbędne jest uproszczenie wymogów warunkujących funkcjonowanie małego przetwórstwa na bazie gospodarstwa, z wykorzystaniem nadmiaru zasobów siły roboczej, a nade wszystko konieczne jest umożliwienie legalnej sprzedaży bezpośredniej tej produkcji – zarówno płodów rolnych jak również powstałych z nich przetworów. Spełnienie tych wymogów umożliwi małym gospodarstwom uzyskanie wartości dodanej oraz wzrost i dywersyfikację dochodów.
Niezbędne jest wsparcie dla produkcji zwierzęcej, a w szczególności działania, które przyczynią się do wzrostu pogłowia przeżuwaczy, które umożliwiają lepsze wykorzystanie produkcji, ale także pełnią ważną rolę ze względów krajobrazowych i kulturowych.
W kwestiach socjalnych na obszarach wiejskich, istotnym kierunkiem działań jest wspieranie reorientacji zawodowej rolników – aktywizowanie osób odchodzących
z rolnictwa do podejmowania pozarolniczej działalności gospodarczej, tworzenia miniprzedszkoli w każdej wsi, organizowanie opieki nad osobami starszymi 70+ itp. Konieczne są wszelkie formy wsparcia, których efektem będzie wyrównanie dysparytetu rozwoju obszarów miejskich i wiejskich. Należy także położyć nacisk na działania stymulujące rozwój edukacji, oraz całego systemu doradztwa.
Potrzebna jest zmiana przepisów prawa gospodarczego dotyczącego rolnictwa tak, aby drobne gospodarstwa procedując to prawo mogły funkcjonować i utrzymać żywotność ekonomiczną. W tworzeniu prawa należy brać pod uwagę nie tylko doraźne zyski fiskalne, lecz znacznie większe i długotrwałe korzyści społeczne i ekonomiczne. Ponadto ustawodawstwo rolnicze i okołorolnicze musi być napisane językiem jednoznacznym, prostym i zrozumiałym dla jego adresatów.
Konieczne jest opracowanie specjalnych mechanizmów wsparcia skierowanych dla drobnych gospodarstw, które poprawią ich dochodowość i zachęcą do dalszego rozwoju, jako ważnych gospodarczo producentów żywności. Sprawne funkcjonowanie takich gospodarstw leży w interesie całego społeczeństwa ponieważ prowadzi do lepszego wykorzystania potencjału rolniczego, dywersyfikacji i wzbogacenia produkcji rolno-spożywczej, a w konsekwencji do zrównoważonego rozwoju obszarów wiejskich z zachowaniem ich dotychczasowego dorobku
i dziedzictwa kulturowego.


Ryszard Czaicki,
Prezes Zarządu Małopolskiej Izby Rolniczej





POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę