Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Popierają akcje protestacyjne rolników

10 lutego 2015
Poniżej prezentujemy komunikat ze spotkania Izb Rolniczych Zachodniej Polski: Dolnośląskiej Izby Rolniczej, Lubuskiej Izby Rolniczej, Izby Rolniczej w Opolu, Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej , które miało miejsce  6 lutego 2015 roku w Zielonej Górze

Zgromadzeni w Zielonej Górze przedstawiciele Izb Rolniczych Polski zachodniej popierają akcje protestacyjne rolników prowadzone w związku z pogarszającą się sytuacją w rolnictwie. Izby Rolnicze makroregionu Nadodrzańskiego zauważają, że dotykające rolników naszych województw problemy są zbieżne i wymagają wspólnych działań naszych samorządów zmierzających do:
1. Usprawnienia procedury przetargów ofertowych ograniczonych, które prowadzone z zastosowaniem kryteriów wskazywanych przez wojewódzkie izby rolnicze pozwolą na:

- zatrzymanie nieracjonalnego wzrostu cen ziemi,
- umożliwienie małym gospodarstwom pragnącym powiększać swoją powierzchnie
nabywanie gruntów,
- ułatwienie młodym rolnikom dostępu do nabycia gruntów z zasobu Skarbu Państwa.
2. W trybie pilnym należy zająć się zakończeniem procedowania nad ustawą o dzierżawie rolnej.
3. Izby rolnicze powinny mieć ustawowo nadane kompetencje do prowadzenia ewidencji samodzielnie prowadzonych gospodarstw rolnych, za pośrednictwem Biur Powiatowych izb rolniczych.
4. Wprowadzenie abolicji na bezumownie użytkowane areały z ANR do 6 ha w gospodarstwach, które prowadzą działalność rolniczą w „bum” weszły w dobrej wierze.
5. Wdrożyć w życie uproszczoną procedurę sprzedaży przez ANR małych areałów (do 5 ha) przylegających i sąsiadujących z uprawianymi przez danego producenta rolnego gruntami.
6. Podjęcie przez ANR działań zmierzających do zawierania umów dzierżawy na grunty, co do których realizowana jest procedura przygotowania do sprzedaży. Umowy powinny uwzględniać lokalne uwarunkowania i zapewniać równość stron.
7. Podjęcie działań przez ANR zmierzających do rozwiązania problemów rolników, którym Agencja odmawia przedłużania umów dzierżawy i korzystania z prawa pierwszeństwa nabycia z przyczyn leżących po stronie ANR – zawierane umowy z ANR zawierające wady prawne.
8. Regionalizacja polityki rolnej dla Polski zachodniej, w związku z niekorzystnym dla rolników z makroregionu Polski południowo-zachodniej podziałem środków z PROW 2014-2020, ze względu na uwarunkowania i specyfikę prowadzonej produkcji.
9. Podjęcie działań dotyczących zmiany i ograniczenie kompetencji Agencji Nasiennej jak również zmiany ustawy o ochronie prawnej odmian roślin, która uwzględni prawo własności i prywatności rolnika.
10. Izby są przeciwne obecnie przedstawianym do konsultacji projektom ustaw Prawo łowieckie, zmiany powinny iść w kierunku uznania prawa własności rolnika i zapewnienia możliwości otrzymania odszkodowania adekwatnego do poniesionych szkód.
11. Utworzenie (odtworzenie) w makroregionie nadodrzańskim systemu melioracji opartego na systemach poletek zalewowych w zamian za rekompensaty dla właścicieli gruntów.

 
Leszek Grala
Prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej    
Władysław Piasecki
Prezes Lubuskiej Izby Rolniczej    
Herbert Czaja
Prezes Izby Rolniczej w Opolu    
Julian Sierpiński
Prezes Zachodniopomorskiej
Izby Rolniczej     



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę