Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Pomorscy rolnicy szkoleni z zakresu unijnych wymogów

5 stycznia 2016
Ponad 700 rolników z woj. pomorskiego zostanie przeszkolonych w 2013 roku w zakresie unijnych wymogów dotyczących tzw. wzajemnej zgodności. W minionych dwóch latach przeszkolonych zostało ponad 8 tys. rolników w regionie.
Chodzi o unijne wymogi tzw. wzajemnej zgodności (cross compliance), od spełniania których zależą dopłaty bezpośrednie. W naszym kraju wchodzą one etapowo. Jako pierwszy - w 2009 r. - wprowadzono wymóg dotyczący ochrony środowiska, identyfikacji i rejestracji zwierząt. Kolejny, wprowadzony w 2011 r., dotyczył bezpieczeństwa żywności. Od 1 stycznia 2013 r. zaczął obowiązywać ostatni wymóg - w sprawie dobrostanu zwierząt.
Beata Wójcik z Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego (PODR) w Gdańsku poinformowała PAP, że do końca marca przeszkolonych zostanie 300 osób, a kolejnych 400 rolników będzie uczestniczyło w szkoleniach po wakacjach. W każdym z 35 szkoleń organizowanych do jesieni 2013 r. ma uczestniczyć po 20 osób.
W ostatnich dwóch miesiącach przeszkolono ok. 500 osób. "Rolnicy chętnie uczestniczą w szkoleniach, wszystkie miejsca są wykorzystane, ale projekt nie pozwala na zwiększenie liczby uczestników" - wyjaśniła. Zaznaczyła, że "rolnicy chętnie uczestniczą w szkoleniach, bo znajomość tych wymogów jest wymagana i rolnicy coraz częściej są kontrolowani".
Kierownik projektu, Maria Miłoszewicz-Cichocka z PODR w Gdańsku powiedziała, że program szkolenia obejmuje wszystkie trzy obszary unijnych wymogów tzw. wzajemnej zgodności. "W tym roku najwięcej mówimy na temat dobrostanu zwierząt, bo te zasady weszły w życie 1 stycznia, ale też przypominamy wymogi dotyczące ochrony środowiska, identyfikacji i rejestracji zwierząt oraz bezpieczeństwa żywności, które wcześniej zaczęły obowiązywać" - dodała.
Tłumaczyła, że szkolenia dotyczą m.in. produkcji roślinnej i zwierzęcej, zdrowia publicznego ludzi, zdrowia zwierząt i zdrowotności roślin, programu zwalczania chorób zakaźnych u zwierząt gospodarskich oraz systemu sankcji stosowanych w zakresie niespełnienia wymogów wzajemnej zgodności.
Helena Artyszuk z gdańskiego PODR prowadząca szkolenia z dobrostanu zwierząt powiedziała PAP, że rolnicy najczęściej pytają o wymiary kojców, klatek, o powierzchnię bytową dla poszczególnych zwierząt oraz o wymogi dotyczące bezpieczeństwa paszy, czyli dokumentację w zakresie rodzaju, pochodzenia i przechowywania jej.
Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach działania: "Szkolenia zawodowe dla osób zatrudnionych w rolnictwie i leśnictwie" - w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013.
Przestrzeganiem unijnych przepisów w sprawie ochrony środowiska, jak i utrzymania ziemi w dobrej kulturze rolnej, zajmuje się Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Natomiast Inspekcja Weterynaryjna kontroluje m.in. dobrostan zwierząt oraz wykonywanie przepisów w zakresie identyfikacji, rejestracji i zdrowia zwierząt.
Aby rolnik mógł otrzymywać pełne dopłaty bezpośrednie, musi przestrzegać wszystkich tych norm. W przypadku, gdy nie są one realizowane, rolnik może być ukarany poprzez zmniejszenie dopłat bezpośrednich. Wysokość kary zależy m.in. od skali niedociągnięć, a także od tego, czy powtarzają się one lub powstały umyślnie.
W przypadku stwierdzenia niezgodności wynikającej z zaniedbania ze strony rolnika, dopłata może zostać zmniejszona o 3 proc. Jeżeli zaniedbanie powtarza się w kolejnych latach, dopłata może być mniejsza do 15 proc., a gdy zostanie stwierdzone, że rolnik celowo dopuścił się zaniedbania, obniżka może wynieść 20 proc. kwoty dopłaty. W skrajnych przypadkach ARiMR może nie wypłacić dopłaty.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę