Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Polsko-słowacka wojna o prawa do oscypka

4 stycznia 2005

Zarejestrowaliśmy w Unii oscypek jako nasz produkt - twierdzą Słowacy. Zaprzecza temu Jan Jończyk ze Związku Hodowców Owiec i Kóz.

Kilka dni temu "Dziennik Zachodni" ogłosił, że Słowakom udało się zarejestrować w Unii oscypek jako swój produkt regionalny. Oznacza to, że na unijnych rynkach polskie oscypki nie miałyby ochrony prawnej takiej, jaką mają np. Włosi w stosunku do szynki parmeńskiej. Na produkcji serów z owczego mleka zarabialiby jedynie Słowacy.

Innego zdania są nasi górale. Jan Jończyk zapewnia, że Słowacy nie uzyskali jeszcze rejestracji w Brukseli. Podobno nawet o nią nie wystąpili. Ale starają się o to Polacy, z dużymi szansami na powodzenie. Nasi górale zapewniają unijnych urzędników, że owczy ser wyrabiają już od XV wieku, na potwierdzenie czego przedstawili nawet kopie dokumentów z tamtego okresu (wzmianki o oscypku odnaleziono w akcie założycielskim jednej ze wsi w Gorcach).

Tymczasem sami Słowacy przyznają, że przysmak ten produkują dopiero od XVII wieku. Kto jednak będzie mógł legalnie podbijać oscypkami z owczego sera unijne rynki w XXI w., tego jeszcze nie wiadomo. Nie wiadomo też, czy w przyszłości będzie to aż tak istotne. Bowiem Amerykanie ogłosili zwycięstwo w, jak to nazwali, wojnie o nazwy produktów regionalnych w Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Władze USA uważają, że działająca od kilkunastu lat w Unii ochrona nazw produktów, takich jak szynka parmeńska czy szampan, to dyskryminacja producentów z innych regionów. Po ostatnim posiedzeniu WTO reprezentujący USA ambasador Robert Zoellick stwierdził, że członkowie organizacji zgodzili się z tą opinią i można spodziewać się zmian w prawie unijnym. Po tej informacji cieszyć się mogli m.in. szefowie amerykańskiego browaru Anheuser-Busch, produkujący budweisera. Zmartwili czescy piwowarzy z Budziejowic, którzy warzą tradycyjnego budweisera i od lat starają się o zabezpieczenie swoich interesów za oceanem i zarejestrowanie tam jedynego legalnego znaku towarowego piwa Budweiser.

Unijni urzędnicy twierdzą jednak, że europejskie przepisy nie kolidują z regułami WTO i niczego zmieniać nie zamierzają.


POWIĄZANE

Polscy rolnicy apelują o zablokowanie umowy z krajami Mercosur - to zagrożenie d...

Rolnicy, którzy ponieśli straty spowodowane przez powódź, od 22 listopada do 30 ...

– Przywitałem decyzję Prezydenta Bidena z dużą radością i ulgą, ponieważ uważam,...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę