Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Polska winem płynąca

5 stycznia 2016
„Wino dobre na wszystko” – takie motto przyświecało konferencji Polskiej Rady Winiarstwa, która odbyła się 12 czerwca br. w Ministerstwie Rozwoju Rolnictwa i Wsi przy ul. Wspólnej 30. O stanie i przyszłości polskiej branży winiarskiej dyskutowali najlepsi polscy eksperci, a honorowy patronat nad wydarzeniem objął Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. To już kolejny rok, w którym wino płynie coraz szerszym strumieniem do konsumentów.

       
       


Mimo panującego kryzysu polska branża winiarska od wielu lat odnotowuje wyraźny progres. Polacy coraz częściej sięgają po wyroby winiarskie, próbują nowych smaków, a ich wybory są coraz bardziej świadome, między innymi dzięki działaniom Polskiej Rady Winiarstwa, które nieustannie zwiększają wiedzę społeczną na temat picia wina. Według danych AC Nielsen w roku 2012 wino stołowe, jako trzecia główna kategoria alkoholowa w Polsce po piwie i wódce i motor całej kategorii win, odnotowało wzrost na poziomie 13% zarówno w ujęciu wartościowym, jak i ilościowym, a prognozy wzrostu na rok wynoszą 10%1. Od drugiego kwartału 2012 roku kategoria wina rozwijała się również w znacznie większym tempie niż średnia dla głównych kategorii FMCG2.
Aby osiągnąć sukces trzeba umieć marzyć – przekonywał podczas swojego wykładu pt. „Szczęście vs bogactwo a branża winiarska” prof. dr hab. Henryk Wnorowski z Uniwersytetu Białostockiego. Po jego prezentacji, która zapoznała słuchaczy z perspektywami przedsiębiorczości w branży winiarskiej, nastąpiło przedstawienie sektora win i napojów winiarskich w Polsce, której dokonał prowadzący konferencję Karol Manys. Siłą napędową kategorii wina jest nadal wino stołowe, którego rola systematycznie rośnie. Wartościowy udział sprzedaży tej kategorii w 2012 r. wzrósł do 65,7%3. Jeśli chodzi o zmiany w lokalizacji sprzedaży, w roku 2012 dał się zaobserwować bardzo szybki wzrost znaczenia kanału dyskontowego w sprzedaży wina (wzrost znaczenia o 5,3% w 2012 vs 2011), lekki supermarketów międzynarodowych oraz spadek udziału kanału sklepów małoformatowych4. Pierwsze dwa kanały stanowią główne źródło wzrostu kategorii win stołowych. W roku 2012 prym w wyborze konsumentów wiodły wina francuskie i amerykańskie, natomiast odnotowano systematyczny spadek popularności win bułgarskich i węgierskich. Popularność zyskują również wina z Hiszpanii, Australii i Portugalii5. Polacy coraz częściej sięgają też po wina półwytrawne i wciąż najchętniej po czerwone6.
PRW propaguje wprowadzanie na rynek rdzennie polskich nowości, takich jak cydry, wina owocowe ekologiczne, oraz działa na rzecz rozszerzania portfolia produktów importowanych z całego świata. Obecnie na sklepowych półkach można zobaczyć wina niemal z każdego kontynentu i sektora cenowego. Polskie produkty stanowią ogromną szansę dla rozwoju przemysłu winiarskiego.

Jedyną przeszkodą dla tego obszaru rozwoju jest trudność w dotarciu do klienta ze względu na ograniczenia w promocji i reklamowaniu spowodowane ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Dlatego jednym z celów PRW jest kampania społeczno-edukacyjna na temat korzyści zdrowotnych płynących z umiarkowanego spożywania wina oraz kształtowanie właściwych wzorców zachowań związanych z konsumpcją alkoholu. Rozwój poszczególnych kategorii produktowych polskiego przemysłu winiarskiego oraz produktów niszowych był jednym z tematów dyskusji panelowej z udziałem ekspertów branży winiarskiej.
Konferencja była także okazją do wręczenia dwóch rodzajów nagród. Pierwszym były odznaczenia „Zasłużony dla Rolnictwa”, które otrzymały osoby szczególnie ważne dla polskiej branży winiarskiej: Anna Kalinowska, Dyrektor ds. Produkcji i Inwestycji,  Członek Zarządu firmy Vinpol Sp. z o.o., Robert Ogór, Prezes firmy Ambra S.A., Tomasz Jurczyk, Prezes firmy TiM S.A., Grzegorz Bartol, Prezes firmy Bartex Bartol Sp. z o.o. Sp. k., Jacek Jantoń, Prezes firmy Jantoń S.A. Sp. k. Drugim natomiast – nagrody w konkursie „Złoty Medal PRW – wybór konsumentów”. Konkurs przebiegał w ośmiu kategoriach i wzięło w nim udział 56 wyrobów czołowych polskich producentów, importerów i dystrybutorów win i napojów winiarskich. Spośród nich wyłonione zostały trzy zwycięskie produkty, którymi okazały się: Nalewka Babuni Wiśniowa (Vinpol Sp z o.o. ), Półtorak Rodowy – miód pitny niesycony (Mazurskie Miody ZPH „Karolina”Bogdan Piasecki) i Kadarka z Różą (Bartex Sp. z o.o. Sp. k.) .
Perspektywy na rozwój i dalszy wzrost spożycia wina w Polsce są ogromne nie tylko dlatego, że Polska pozostaje jednym z krajów Europy o najniższym spożyciu wina na osobę, ale również z tego powodu, iż Polacy okazują coraz większe otwarcie na wyroby winiarskie, np. coraz bardziej interesują się zagranicznymi winami gronowymi, a jednocześnie lubią wspierać krajowe wyroby niskoalkoholowe, takie jak cydry, które dzięki ustalonej niedawno odrębnej stawce akcyzy mają szansę stać się punktem zwrotnym w rodzimej produkcji winiarskiej. Wysoko cenione na świecie są również miody pitne, które dzięki staraniom PRW uzyskały europejskie oznaczenie GTS (Gwarantowana Tradycyjna Specjalność).
Ostatni rok był dla PRW szczególnie intensywny. Jednym z elementów zmiany wizerunku organizacji i strategii zbliżenia się do konsumenta była zmiana nazwy z Krajowej Rady Winiarstwa i Miodosytnictwa na Polską Radę Winiarstwa. Działania organizacji doprowadziły do stworzenia zapisu w ustawie okołobudżetowej o niższej stawce akcyzowej dla niskoalkoholowych napojów fermentacyjnych, a także koncentrowały się na pobudzaniu polskiego przemysłu winiarskiego do aktywności na różnych obszarach. Efektem starań PRW są wysokie standardy jakości win produkowanych i rozlewanych w Polsce. Jednym z obszarów działań organizacji są różnorodne szkolenia, np. na temat etykietowania czy planowane w najbliższej przyszłości „Mistrz w zawodzie winiarza”. Wszystko wskazuje na to, że polska branża winiarska, pod czujnym okiem PRW, będzie nadal prężnie przeć do przodu.
Polska Rada Winiarstwa jest ekspertem i największa organizacją w branży winiarskiej. Zrzesza czołowych producentów, importerów i dystrybutorów win i miodów pitnych oraz innych przedsiębiorców związanych z rynkiem winiarskim w Polsce. PRW działa w ramach Stowarzyszenia Naukowo-Technicznego Inżynierów i Techników Przemysłu Spożywczego i należy do Rady Gospodarki Żywnościowej działającej przy Ministrze Rolnictwa i Rozwoju Wsi.     




POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę