Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Polska: większość pesymistycznie widzi sytuację gospodarczą

5 stycznia 2016
Wskaźnik Nastrojów Ekonomicznych (WNE) W IV kwartale 2012 r. wyniósł 87,7 pkt, co oznacza, że wśród Polaków przeważają osoby pesymistycznie postrzegające sytuację gospodarczą w kraju - poinformował w poniedziałkowym komunikacie TNS Polska.
Wskaźnik Nastrojów Ekonomicznych to badanie prowadzone cyklicznie przez Zespół Badań Społecznych OBOP w TNS Polska. Wskaźnik jest opracowywany na podstawie dziewięciu pytań odnoszących się zarówno do sytuacji makroekonomicznej kraju, jak i mikroekonomicznej, czyli gospodarstw domowych.
"Ze Wskaźnika Nastrojów Ekonomicznych wyodrębnia się dwa podwskaźniki: Wskaźnik Ocen Gospodarki (WOG) oraz Wskaźnik Samooceny Gospodarstw Domowych (WSGD), które umożliwiają łatwą i szybką weryfikację wpływu spraw mikro oraz makro-gospodarczych na poziom ogólnych nastrojów ekonomicznych panujących w społeczeństwie obecnie oraz w latach poprzednich" - czytamy w komunikacie TNS Polska.
Wskaźniki te oparte są na skali 0-200, gdzie 0 oznacza najniższą, minimalną wartość, czyli skrajny pesymizm, 100 to wartość środkowa, a 200 to najwyższa wartość, wyrażająca skrajny optymizm.
Jak poinformował TNS Polska, w IV kwartale 2012 roku Wskaźnik Nastrojów Ekonomicznych znajdował się na poziomie 87,7 pkt., co oznacza, że wśród Polaków przeważały osoby pesymistycznie postrzegające sytuację gospodarczą w kraju. W porównaniu z III kwartałem br. wartość wskaźnika niemal się nie zmieniła. Wskazania są wyższe dla mężczyzn (89,9 pkt) niż wśród kobiet (85,7 pkt.). Także w dużych miastach powyżej 500 tys. mieszkańców WNE znajduje się na wyższym poziomie (99,0 pkt) niż na wsi (85,1 pkt) oraz w mniejszych miastach do 20 tys. mieszkańców (83,0 pkt).
"Jeśli chodzi o grupy społeczno-zawodowe, to najbardziej optymistycznie sytuację ekonomiczną Polski oceniają uczniowie i studenci (103,8 pkt), kierownicy i specjaliści (100,5 pkt) oraz prywatni przedsiębiorcy (100,0 pkt). W pozostałych grupach przeważa pesymizm, najwyraźniej wśród gospodyń domowych (76,6 pkt), bezrobotnych (77,5 pkt) i rencistów (79,6 pkt)" - czytamy w komunikacie.
Wskaźnik Ocen Gospodarki wynosił w IV kwartale 2012 roku 90,7 pkt, a Wskaźnik Samooceny Gospodarstw Domowych był niższy i wynosił 85,3 pkt.
Sondaż zrealizowano w dniach 8-11 listopada 2012 r. na ogólnopolskiej, losowej, reprezentatywnej próbie tysiąca mieszkańców Polski w wieku powyżej 15 lat.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę