Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Polska: więcej mleka w skupie

5 stycznia 2016
Jak podał Bank Gospodarki Żywnościowej, na rynku krajowym od IV kwartału 2011 r. utrzymują się silne wzrostowe tendencje wolumenu skupu mleka. Wprawdzie według danych GUS w lutym tego roku dostawy surowca do mleczarni zmniejszyły się o prawie 7 proc. w relacji miesięcznej (był to głównie efekt statystyczny wywołany mniejszą liczbą dni niż w styczniu), niemniej już w stosunku do analogicznego miesiąca 2011 r. zwiększyły się o ponad 11 proc. do 717,2 mln litrów.

Tak duże zmiany w ciągu jednego roku odnotowano jedynie sześć lat temu. Wtedy to, na skutek silnego wzrostu cen mleka wywołanego wstąpieniem Polski do Unii, skup zwiększył się ogółem o ponad 10 proc., w efekcie czego Polska przekroczyła kwotę mleczną przyznaną na sezon 2005/2006 o ponad 3 proc., czyli 296 tys. ton.
W tym roku taka sytuacja prawdopodobnie nie wystąpi. Według danych ARR w okresie od kwietnia 2011 r. do lutego 2012 r. mleczarnie skupiły około 8,71 mln t mleka po przeliczeniu na mleko o referencyjnej zawartości tłuszczu. Wobec powyższego, stopień wykorzystania kwot indywidualnych przysługujących dostawcom hurtowym po 11 miesiącach roku kwotowego wyniósł około 90 proc. Zatem nawet przy utrzymaniu w marcu br. dynamiki wzrostu skupu na poziomie 10-15 proc. w relacji rocznej, nie ma ryzyka przekroczenia kwoty. Może ono wystąpić dopiero w przyszłym sezonie kwotowym (2012/2013).
Wyższa podaż surowca przełożyła się na zwiększenie produkcji większości przetworów mleczarskich. Przede wszystkim w okresie pierwszych dwóch miesięcy br. w przedsiębiorstwach zatrudniających 50 osób i więcej odnotowano dynamiczny wzrost produkcji serów dojrzewających - o prawie 21 proc. w relacji rocznej do 48,7 tys. ton. Ponadto, w odpowiedzi na ubiegłoroczne wysokie ceny na rynkach światowych i duże możliwości eksportowe, w dalszym ciągu rosło przetwórstwo mleka na masło - o prawie 7 proc. w relacji rocznej do 31,3 tys. ton.
Podobnie sytuacja wyglądała w przypadku mleka w proszku, którego wytworzono o ponad 2 proc. więcej niż rok wcześniej (20,8 tys. ton), choć tu dynamika wzrostu z miesiąca na miesiąc wyhamowuje. Utrzymują się także zapoczątkowane w 2010 r. wzrostowe tendencje w produkcji serów świeżych (w okresie styczeń-luty zwyżka o prawie 4 proc. do 62,6 tys. t).
Po notowanym w ubiegłym roku spadku produkcji śmietany, bieżący rok przyniósł ożywienie w przerobie mleka na ten artykuł, w rezultacie czego jego produkcja zwiększyła się o prawie 11 proc. do 32,6 mln litrów.
Mniej niż w 2011 r. wyprodukowano natomiast jogurtów - o prawie 4 proc. - i ta tendencja prawdopodobnie utrzyma się także w tym roku ze względu na spodziewane spowolnienie gospodarcze w kraju.



POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę