Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Polska to obecnie kraj o bardzo dużym potencjale rolniczym

5 stycznia 2016

Ponad wszelką wątpliwość Polska to obecnie kraj o bardzo dużym potencjale rolniczym, zarówno pod względem ilości jak i jakości produkcji rolniczej, w tym zwłaszcza w zakresie produkcji zdrowej żywności. Większość polskich gospodarstw rolnych (ponad 90%) ma charakter tradycyjnych gospodarstw rodzinnych, z których często utrzymuje się wielopokoleniowa rodzina. Rolnictwo polskie konkuruje tym potencjałem z czołowymi krajami europejskimi i dziwne jest, że obecny Rząd nie przykłada znaczenia do rozwoju tego ważnego segmentu gospodarki,  nie stworzył spójnej polityki rolnej i zaniedbał wiele ważnych obszarów negocjacji w ramach Wspólnej Polityki Rolnej UE.

Prawo i Sprawiedliwość docenia znaczenie rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich  dla zrównoważonego rozwoju gospodarki narodowej i stabilizacji sytuacji społecznej w kraju. Już  w 2005 roku rozpoczęto  działania programowe tworzące podstawy  narodowego programu rozwoju, w tym opracowany został program rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich. W latach 2005 - 2007 Rząd „Prawa i Sprawiedliwości”  stworzył kształt  merytoryczny i efektywnie wdrażał program dla polskiej wsi i rolnictwa.  Jego generalnym celem było wyrównanie szans mieszkańców obszarów wiejskich i poprawa poziomu życia rodzin rolniczych, a realizacja spowodowała, że rozwój rolnictwa i obszarów wiejskich stał się integralną częścią gospodarki narodowej. Wdrażanie programu dla polskiej wsi doprowadziło do pełnego wykorzystania środków unijnych z perspektywy finansowej 2004-2006, wprowadzenia krajowych instrumentów wsparcia, paliwa rolniczego, dopłat do ubezpieczeń, ustabilizowania rynków rolnych.  Za rządów Prawa i Sprawiedliwości poprawiła się sytuacja na wsi, nastąpił realny wzrost nakładów na rolnictwo, a korzystna sytuacja dochodowa polskiego rolnictwa, zapewniła rozwój gospodarstwom rolnym i bezpieczeństwo żywnościowe  w kraju.

Kontynuując te prace , powołany po 2008 roku ,działający pod kierunkiem byłego Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztofa Jurgiela, Zespół Rolny PiS konsekwentnie monitorował stan polskiego rolnictwa  i wielokrotnie aktualizowano cele i zadania wcześniej opracowanego programu. W ramach tych prac w dniu 26 marca 2011 roku w Sejmie RP odbyła się Konferencja Programowa organizowana przez Klub Parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości wspólnie z Grupą Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, w której wzięło udział ponad 570 osób z całego kraju. Konferencję otworzył Prezes Jarosław Kaczyński, podkreślając rolę bezpieczeństwa żywnościowego w burzliwym okresie kryzysu gospodarki światowej oraz znaczenie polskiego rolnictwa dla zachowania tego bezpieczeństwa, czemu powinny towarzyszyć równe warunki finansowania, zarówno w skali budżetu Państwa jak też poprzez zapewnienie równych dopłat  w relacji do rolników z innych krajów UE.  Uczestnicy wysłuchali też  głosów ekspertów reprezentujących naukę i praktykę rolniczą  na temat problemów polskiego rolnictwa po trzech latach rządu Donalda Tuska oraz propozycji programowych wsparcia rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich ze strony polityków – posłów na Sejm RP, a następnie  wywiązała się dyskusja nad kierunkami niezbędnych działań naprawczych.

Podkreślano w dyskusji, że Prawo i Sprawiedliwość nadal czuje się odpowiedzialne za los wszystkich Polaków, dlatego w kolejnym kroku podejmuje próbę stworzenia Narodowego Programu Rolnego.  PiS dowiódł już wcześniej, że potrafi programować rozwój obszarów wiejskich w oparciu o spójne kryteria i strategiczną perspektywę działania. Program rolny, zachowując tożsamość wsi, jej wartość kulturową i społeczną, daje podstawy do wykreowania warunków dla rozwoju rolnictwa i społeczeństwa na obszarach wiejskich. Odważnie podejmuje tym samym wyzwania teraźniejszości i przyszłości.

Uczestnicy Konferencji opowiedzieli się za konsekwentnym przeciwdziałaniem pogłębianiu się różnic pomiędzy miastem a wsią. Uważają, że Rzeczpospolita powinna stwarzać podobne szanse indywidualnego rozwoju, bez względu na miejsce zamieszkania. W dobie kryzysu wieś i rolnictwo czeka na racjonalne i przyjazne działania, które wzmocnią gospodarkę rolną zwiększą dochody rolników i zapewnią warunki zrównoważonego rozwoju oraz godziwe warunki życia na obszarach wiejskich, gdzie w wyniku migracji zamieszkuje coraz więcej mieszkańców miast, uciekających od trudności życia codziennego..

Krytycznie oceniono prace Rządu, a szczególnie ministra rolnictwa i rozwoju wsi Marka Sawickiego wskazując na szereg zaniedbań, grzech zaniechania, a przede wszystkim brak spójnego programu dla polskiego rolnictwa.  Podniesione zostały zarzuty zarówno w odniesieniu do polityki wewnętrznej w polskim rolnictwie, jak też do działań na forum Unii Europejskiej, w odniesieniu do negocjacji Wspólnej Polityki Rolnej. Minister Sawicki został obwiniony o psucie polskiego rolnictwa, brak skuteczności w negocjacjach o kształt WPR w Brukseli oraz negocjacjach z ministrem Rostowskim o wielkość środków na rolnictwo w budżecie Państwa. Aktualny rząd Donalda Tuska w opinii rolników zebranych na konferencji rolnej PiS nie wywiązuje się z deklarowanego w 2007 roku programu, doprowadzając do obniżenia dochodów rolników i opłacalności produkcji rolnej. Nastąpiło rozregulowanie rynków rolnych, czego wymownym przykładem jest sytuacja na rynku cukru i jego ceny przekraczające już 6 złotych.  Wskazywano, że z dużym opóźnieniem wdrażany jest kluczowy dla sytuacji w rolnictwie  Program Rozwoju Obszarów Wiejskich, rząd nie prowadzi się efektywnej polityki społecznej wobec wsi i jej mieszkańców. Obserwuje się narastające bariery w dostępie mieszkańców wsi do edukacji, świadczeń opieki zdrowotnej, opieki społecznej . Między innymi zaniechano wdrażania Narodowego Programu Edukacji Młodzieży Wiejskiej i zdemontowano system doradztwa rolniczego.

Uczestnicy konferencji postulowali  o  uznanie spraw wsi i rolnictwa, w tym zwłaszcza przyszłości Wspólnej Polityki Rolnej za jeden z zasadniczych priorytetów prezydencji polskiej w Unii Europejskiej w II połowie 2011 roku; zdecydowanego i konsekwentnego zabiegania w ramach tej polityki, o możliwie najwyższy poziom finansowania, który pozwoli na rzeczywiste wyrównanie poziomu bezpośrednich dopłat rolniczych, ale też wspieranie zmian sprzyjających wsparciu gospodarstw rodzinnych, małych i średnich przedsiębiorstw  i odbiurokratyzowania procedur WPR. Wobec obecnego stanu  rozregulowania rynku rolnego należy dążyć do zapewnienia skutecznych działań stabilizujących i chroniących rynki rolne, w tym pilnego wdrożenia rozwiązań prawnych, organizacyjnych i ekonomicznych, stworzenia warunków do odbudowy i rozwoju spółdzielni rolników. Podkreślano znaczenie prowadzenie polityki rozwoju zapewniającej rozwój zrównoważony i trwały, a nie  jak stanowi aktualna koncepcja Rządu, rozwój według koncepcji polaryzacyjno – dyfuzyjnej, dyskryminującej rozwój obszarów poza metropoliami. W tym obszarze Istnieje spójność pomiędzy programem rolnym i programem samorządowym Prawa i Sprawiedliwości.

 


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę