Bank Gospodarki Żywnościowej podał, że w styczniu br. przeważały spadkowe tendencje cen zbytu przetworów mleczarskich, korektę odnotowano także w przypadku cen skupu mleka. Najsilniej potaniały stałe przetwory mleczarskie, takie jak mleko w proszku i masło. W mniejszym stopniu sery i artykuły płynne.
Według danych Ministerstwa Rolnictwa w ubiegłym miesiącu stałe przetwory mleczarskie, takie jak mleko w proszku i masło potaniały od 1% do 5% w relacji miesięcznej. Mniejsze obniżki można było zaobserwować na rynku artykułów płynnych - rzędu 1% - oraz serów - o niespełna 1%. Z kolei dane GUS wskazują, że w analizowanym miesiącu za 1 hl surowca mleczarnie płaciły średnio 123,48 zł, tj. mniej o 1,8% wobec grudnia 2012 r. i o prawie 3% mniej wobec analogicznego okresu ubiegłego roku.
Odnotowana obniżka cen skupu miała charakter głównie sezonowy (w grudniu mleczarnie wypłacają rolnikom dodatkowe premie, bonusy) i była mniejsza, niż w ostatnich pięciu latach, gdy ceny zmniejszały się przeciętnie o 2,5% w relacji miesięcznej. Może to oznaczać, że na rynku krajowym wśród przetwórców mleka w dalszym ciągu utrzymuje się stosunkowo silna konkurencja o surowiec. Niemniej, dane o wynikach finansowych branży mleczarskiej świadczą, że spowolnienie gospodarcze w Polsce przekłada się negatywnie na koniunkturę w sektorze (zwłaszcza w odniesieniu do producentów galanterii mlecznej), co zapewne wymusi obniżki kosztów produkcji, a co za tym idzie cen skupu mleka. Taka sytuacja prawdopodobnie utrzyma się także w I połowie 2013 roku. Dodatkowo przewidywane umocnienie złotego, szczególnie w drugim półroczu roku, obniży konkurencyjność firm mleczarskich na rynkach zagranicznych, co również nie pozostanie bez wpływu na osiągane przychody.
Warto zwrócić uwagę na duże zróżnicowanie regionalne, jeżeli chodzi o dynamikę i kierunek zmian cen skupu mleka. Największe spadki odnotowano w województwach charakteryzujących się jednymi z najwyższych cen, tj. podlaskim (o ponad 6% wobec grudnia 2012 r. do 128,54 zł/hl) i warmińsko-mazurskim (o ponad 3% w relacji miesięcznej do 125,69 zł/hl). Ceny wzrosły natomiast w województwie świętokrzyskim - o ponad 1% do 115,89 zł/hl.