Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Polska jest potęgą w regionie

1 lutego 2012
Polska gospodarka ma najlepsze w regionie perspektywy wzrostu w 2012 roku, najgorsze natomiast mają Węgry. O sytuacji w krajach Europy Środkowej i Wschodniej poinformowali w Wiedniu eksperci Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR).


Zdaniem ekspertów, Polska może liczyć na wzrost gospodarczy w granicach 2,3 procent PKB. W uzasadnieniu wymieniono spójność polityki fiskalnej, zdolność spłacania pożyczek oraz uzyskania nowych linii kredytowych. Minusem jest natomiast rosnące obciążenie długiem publicznym.

W opinii ekspertów, do niewielkiego wzrostu gospodarczego w granicach 1,3 proc. PKB dojdzie w tym roku na Słowacji
 
Prognozy są jednak ostrożne, ponieważ w marcu odbędą się w tym kraju wybory parlamentarne. Sondaże wskazują na możliwy powrót do władzy lewicy, która przed dwoma laty usiłowała wprowadzać reguły państwa opiekuńczego.

Dramatycznie wygląda natomiast sytuacja Węgier. Eksperci EBOR twierdzą, że w 2012 roku dojdzie tam do recesji w wysokości 1,5 proc. PKB. To spora zmiana w porównaniu z wcześniejszymi prognozami z października ubiegłego roku, kiedy EBOR przewidywał jeszcze wzrost węgierskiej gospodarki w granicach 0,5 proc. PKB.

Powodem negatywnej weryfikacji są przeciągające się negocjacje Budapesztu z Komisją Europejską i Międzynarodowym Funduszem Walutowym w sprawie otrzymania pożyczek w wysokości 20 mld euro, uwarunkowanych zmianami w węgierskim systemie prawnym. EBOR zwraca uwagę na obniżenie węgierskiego ratingu do "poziomu śmieciowego" i spadek wartości forinta, co skutkuje podwyższaniem stóp procentowych i zarazem spowolnieniem wzrostu gospodarczego.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę