Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Polska dołączyła do krajów UE, które zostały ukarane za nadprodukcję mleka.

2 sierpnia 2006

Przekroczenie w produkcji mleka w krajach Unii Europejskiej w zakończonym już roku kwotowym 2005/06 będzie podobne jak w poprzednim roku. Znowu powtarza się sytuacja z minionych lat, kiedy to Włosi i Niemcy mają najwyższą nadprodukcję w mleku. Teraz dołącza do tych państwa także Polska.

W sumie w całej UE w roku kwotowym 2005/06 nadprodukcja wyniesie ponad miliard kilogramów (1045 tys. ton). Włoscy i niemieccy rolnicy wyprodukowali za dużo po 290 mln kg mleka, a polscy 287 mln kg. Także Hiszpania przekroczy swój limit produkcji o 67 mln kg, Belgia o 27, Irlandia i Portugalia o 26 mln kg, zaś Czechy o 20 mln kg. Najmniejsze przekroczenia w produkcji zanotowały Dania i Luksemburg – po 2 mln kg.

W roku kwotowym 2005/2006 polscy producenci dostarczyli do podmiotów skupujących blisko 9 miliardów kilogramów mleka. Po zbilansowaniu niewykorzystanych limitów przez rolników okazało się, że przekroczenie dostaw wyniosło 287 630 578 kg. Za to przekroczenie Polska będzie musiała uiścić należną opłatę. W myśl art. 2 Rozporządzenia Rady (WE) Nr 1788/2003 ustanawiającego opłatę wyrównawczą w sektorze mleka i przetworów mlecznych, należna opłata za 100 kg przekroczenia za rok kwotowy 2005/2006 wynosi 30,91 euro. Zatem przy założeniu wyżej określonego przekroczenia Polska jest zobowiązana do uiszczenia na Europejski Fundusz Orientacji i Gwarancji Rolnej (EFOGR) opłaty w wysokości 88 906 612 euro.

Wchodząc do UE Polska przyjęła całą Wspólną Politykę Rolną – zarówno jej dobrodziejstwa (stabilność, przewidywalność), jak i restrykcje wynikające z limitowania produkcji. Limit produkcji zapewnia zbyt i stabilność. Jego brak w zasadzie uniemożliwia wprowadzanie mleka do obrotu.

Opłata dla indywidualnego producenta za kilogram przekroczenia limitów produkcji wyniesie 55,75 złotych za 100 kg przekroczenia (przy kursie euro z dnia 31 marca br. 3,9425 PLN). Ponieważ do dnia wydania decyzji o opłacie przez ARR Komisja Europejska nie wydała rozporządzenia, według którego Polska mogłaby część niewykorzystanych dostaw bezpośrednich zamienić na hurtowe, dlatego ARR nie mogła wliczyć w pomniejszenie opłat wyrównawczych blisko 90 mln kg mleka. Dlatego po wydaniu rozporządzenia przez KE, ARR skoryguje opłaty wyrównawcze. Nadpłacone pieniądze zostaną zwrócone. Producenci już płacili zaliczki na poczet opłat wyrównawczych w wysokości 20 groszy za kg przekroczenia. Faktyczna opłata jest pomniejszana o tę wielkość. Producent zobowiązany jest do wpłaty należnej kwoty na rachunek podmiotu skupującego, natomiast przepisy nakładają na podmiot skupujący obowiązek wniesienia wspomnianej opłaty na rachunek bankowy właściwego miejscowo Oddziału Terenowego Agencji Rynku Rolnego.

W roku kwotowym 2004/05 kraje UE zapłaciły 364 mln euro karnych opłat wyrównawczych za przekroczenie w produkcji mleka. Według Komisji Europejskiej łączna wysokość nadmiernych dostaw tylko w krajach, które przekroczyły kwoty narodowe, bez bilansowania ich z niższymi dostawami wyniosła 1069 tys. ton (ponad miliard kg). Ta właśnie wielkość była podstawą wyliczenia opłaty wyrównawczej. Rolnicy z dziewięciu państw UE, gdzie przekroczono narodowe kwoty mleczne dostaw, zapłacili 364 mln euro opłat wyrównawczych. W sezonie 2003/04 karne opłaty w całej UE wyniosły 388 mln euro.


POWIĄZANE

Siedem do dziewięciu na dziesięć nowych kombajnów zamawianych przez farmerów w W...

Już nie odmrożony VAT, lecz susza i jej skutki będą w najbliższych miesiącach je...

Tak dobrych wiadomości jak dziś, e-petrol.pl nie miał od roku - z najnowszego ba...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę