Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Polska: czy grozi nam powódź?

5 stycznia 2016
Podnoszą się poziomy wód na rzekach północnej i zachodniej Polski. To skutek obfitych opadów deszczu i silnego wiatru, a miejscami topniejącego śniegu. Od Warmii i Mazur przez Pomorze, Ziemię Lubuską po Śląsk wody przekraczają stan ostrzegawczy, a w kilku miejscach na Dolnym Śląsku przekroczyły stany alarmowe.

Instytut Meteorologii i Gospodarki wodnej wydał ostrzeżenie hydrologiczne dla województw: śląskiego, opolskiego, dolnośląskiego, lubuskiego, zachodniopomorskiego, pomorskiego i warmińsko-mazurskiego.
Jak poinformował w niedzielę o godz. 6.00, w tych regionach występuje wezbranie z przekroczeniem stanów ostrzegawczych. To zagrożenie drugiego stopnia w trzystopniowej skali. Oznacza, że stany wody (obserwowane lub prognozowane) układają się w strefie powyżej stanów ostrzegawczych, lecz poniżej stanów alarmowych.

Przekroczone stany ostrzegawcze

„Opady deszczu spowodują wzrosty stanów wody na rzekach górskich i wyżynnych zlewni środkowej Odry lokalnie do strefy stanów wysokich z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych. W zlewni Nysy Łużyckiej i środkowego Bobru mogą zostać przekroczone stany ostrzegawcze. W zlewni Czernej Wielkiej wystąpią ponowne wzrosty stanów wody z możliwością przekroczenia stanu alarmowego w Żaganiu.” – zapowiada komunikat IMGW.

Wzrost do stanów wysokich z możliwością przekroczenia stanów alarmowych instytut prognozuje także dla zlewni Kwisy, Białej Głucholaskiej, Osobłogi, Olzy, Bierawki i Rudy

Na północy kraju ostrzeżenie dotyczy głównie obszaru Żuław i Zalewu Wiślanego. IMGW przewiduje tam wzrost poziomów wody do stanów ostrzegawczych, lokalnie powyżej.

Kilka miejsc powyżej alarmu

Na Dolnym Śląsku na rzece Witce w dwóch miejscach – Ręczynie i Ostróżnie maksymalne stany wód przekroczyły poziom alarmowy. Taka sytuacja wystąpiła jednak miejscowo i nie oznacza wprowadzenia ostrzeżenia o stanie alarmu dla całego województwa.

Podwyższony stan rzek w tych miejscach związany jest z topnieniem śniegu. Według synoptyk TVN Meteo Arlety Unton-Pyziołek poziom wód nie powinien się zmienić, a jeśli rzeki wyleją, to lokalnie i na niewielką skalę.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę