aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Polska będzie walczyła o wyższe kwoty połowowe na dorsza

22 grudnia 2004

Polska będzie walczyła o wyższe, od proponowanych przez Komisję Europejską, limity połowu dorsza na przyszły rok.

Polska proponuje 45 tys. ton limitu połowowego dorsza dla całego Bałtyku, z czego na kraje Unii miałoby przypaść 41 tysięcy. Polski limit wynosiłby 12 tys. ton z Bałtyku wschodniego oraz 300 ton z Bałtyku zachodniego" - powiedział we wtorek w Brukseli polskim dziennikarzom podsekretarz stanu w resorcie rolnictwa Andrzej Kowalski.

Komisja Europejska chce zmniejszenia limitów połowowych o połowę w stosunku do limitów tegorocznych, które wynoszą 75 tys. ton, z czego dwie trzecie przypada na wschodnią część Bałtyku.

Szefowie resortów zajmujących się rybołówstwem i rolnictwem w państwach UE spotkali się w Brukseli będą obradować do środy - wtedy też oczekiwana jest decyzja w sprawie limitów połowowych.

"Znaczna część propozycji KE jest dla nas trudna do przyjęcia, gdyż spowodowałaby ona pogorszenie sytuacji ekonomicznej wielu rybaków" - powiedział Kowalski.

"Część z nich nie ma też wystarczającego uzasadnienia naukowego" - dodał.

Według wcześniejszych nieoficjalnych informacji polskie stanowisko popierają państwa nadbałtyckie oraz Grecja, Hiszpania, Portugalia i być może Francja. Propozycje większych redukcji kwot połowowych były popierane przez Szwecję i Niemcy.

Negocjacje w sprawie kwot połowowych dorsza bałtyckiego trwały od dłuższego czasu. Połowy dorsza są niezwykle istotne dla polskich rybaków, tymczasem zasoby tych ryb ostatnio gwałtownie spadły.

Unia Europejska podjęła działania na rzecz odnowy ławic tej ryby w Bałtyku. Na początku Komisja proponowała, by kwoty połowowe były bliskie zeru. Później proponowano redukcję kwot o 65 proc.

Według Kowalskiego, KE proponuje również wydłużenie okresu ochronnego dla dorszy do 7 miesięcy - z 2 miesięcy w tym roku.

"My uważamy, że maksymalnie nie powinien on być dłuższy niż 4 miesiące" - powiedział Kowalski.

Ponadto KE proponuje wprowadzenie dużych obszarów zamkniętych dla rybołówstwa dorszowego. Planowane jest również znaczące zaostrzenie przepisów kontrolnych dla połowów dorsza.

Podobne redukcje limitów połowowych, regulacje obszarów i terminów połowowych KE przewiduje również dla innych akwenów.

Na posiedzeniu szefów resortów zajmujących się rybołówstwem w krajach UE, ma zostać przyjęte również rozporządzenie ustalające limity połowowe na gatunki ryb głębokowodnych. Również w tym wypadku wiele państw nie zgadza się na duże redukcje limitów połowowych proponowane przez KE.

Polska będzie się również starała o przesunięcie części limitów połowowych na śledzia ze wschodniej na zachodnią część Bałtyku.


POWIĄZANE

Kampania #PlantHealth4Life powraca! Europa jednoczy swoje wysiłki na rzecz zdrow...

20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół. Święto zostało ustanowione przez Orga...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę