Decyzja UE o zaliczeniu Polski do krajów, które mogą sprzedawać wino wyprodukowane z własnych winnic, umożliwi legalne wprowadzanie do obrotu wina gronowego - uważa naczelnik wydziału wyrobów winiarskich i napojów spirytusowych Ministerstwa Rolnictwa, Krzysztof Potocki.
Jak powiedział w środę PAP Potocki, wniosek o objęcie Polski strefą A uprawy winorośli został złożony już w kwietniu 2004 roku na mocy załącznika do Traktatu Akcesyjnego. Strefa A obejmuje kraje Europy Północnej o najmniej korzystnych warunkach do uprawy tej rośliny. Warunkiem uzyskania takiej decyzji było przedstawienie informacji o produkcji winorośli w Polsce.
Rozporządzenie, które włącza Polskę do krajów mogących sprzedawać wino wyprodukowane z własnych winnic, rada ministrów UE przyjęła we wtorek.
Potocki zaznaczył, że decyzja ta umożliwi legalne wprowadzanie do obrotu wina gronowego. Za takie wino w UE uważany jest produkt wyprodukowany wyłącznie z winogron.
Według resortu rolnictwa, w Polsce jest ok. 2 tys. plantacji winorośli zajmujących obszar ponad 150 ha. Plantacje znajdują się głównie w woj. zielonogórskim, lubelskim, dolnośląskim oraz podkarpackim. Decyzja KE spowoduje, że zainteresowane osoby będą mogły powiększać plantacje, tak by opłacała się produkcja wina na skalę przemysłową. Takie wino choć nie można nazwać produktem regionalnym, to może być uważane jako produkt miejscowy i stanowić np. atrakcję gospodarstw agroturystycznych.
Wejście w życie unijnego rozporządzenia umożliwi rozpoczęcie produkcji wina już od sierpnia 2006 roku. W opinii Potockiego, może to być początek odbudowy rynku winiarskiego w Polsce.