Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

POLAGRA-FOOD 2002

6 września 2002

Zapoznanie się z ekspozycją POLAGRY-FOOD, odwiedzenie towarzyszących jej Salonów - Degustacyjnego i Nowości oraz udział w licznych środowiskowych spotkaniach, konferencjach, seminariach, warsztatach i panelach smakowych będzie dla zwiedzających znakomitą okazją do zapoznania się z kompleksową ofertą rynku, przetestowania nowości, poznania reakcji klientów na proponowane wyroby oraz zdobycia wiedzy o najnowszych trendach w branży produktów spożywczych.

POLAGRA-FOOD to targi przeznaczone dla wszystkich, których zakres działalności gospodarczej i zainteresowania zawodowe obejmują tak istotne w branży spożywczej sektory jak technologie, żywność oraz gastronomię i chłodnictwo. Tegoroczna edycja targów potrwa od 10 do 13 września 2002 r.

Międzynarodowe Targi Rolno-Przemysłowe POLAGRA mocno zaznaczyły swoją obecność na polskim i europejskim rynku targowym. Szybko stały się największą imprezą targową organizowaną w naszym kraju, dołączyły też do ścisłego grona czołowych targów rolniczych i spożywczych w Europie.

POLAGRA zdobyła również wyjątkowy prestiż – targi te odwiedzają nie tylko przedsiębiorcy zainteresowani prezentowanymi i omawianymi tu tematami, ale także osobistości ze świata gospodarki i polityki, w tym delegacje resortów rolnictwa z całej Europy.

Przez 15 lat swojego istnienia (od 1985 do 1999 roku) zakres tematyczny POLAGRY obejmował niemal wszystko, co dotyczy rolnictwa i przemysłu rolno-spożywczego. W 2000 roku, dostosowując się do rozwiązań światowych oraz postulatów zgłaszanych przez wystawców, a także z uwagi na nowe wyzwania związane z przyszłym przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej, MTP zapoczątkowały zmiany w organizacji POLAGRY.

Już po raz trzeci odbędą się dwie odrębne, samodzielne imprezy targowe – Międzynarodowe Targi Przemysłu Spożywczego POLAGRA-FOOD, w ramach których prezentowane będą m.in. maszyny dla przetwórstwa spożywczego, maszyny i urządzenia dla gastronomii oraz artykuły spożywcze i Międzynarodowe Targi Rolnicze POLAGRA-FARM, które swoim zakresem obejmują szeroko pojęte rolnictwo (w tym również leśnictwo, ogrodnictwo, hodowlę zwierzęcą). Poczynając od roku ubiegłego targi te odbywają się już w odrębnych terminach. Tegoroczne Międzynarodowe Targi Rolnicze POLAGRA-FARM odbędą się w dniach od 10 do 13 października.

Oferta wystawców

W Międzynarodowych Targach Przemysłu Spożywczego POLAGRA-FOOD 2002 weźmie udział ponad 930 wystawców i firm reprezentowanych z 38 krajów, którzy przedstawią swoją ofertę na powierzchni przekraczającej 20.000 m2.

Program targów

Program targów, obok ekspozycji wystawców, obejmuje także Salon Degustacyjny i Salon Nowości, Panele Smakowe, konferencje, seminaria, prezentacje, dyskusje panelowe, warsztaty, wręczenia prestiżowych nagród i wyróżnień oraz rozstrzygnięcia licznych konkursów.

Targi będą także miejscem obrad Krajowego Szczytu Mleczarskiego, Forum Rzemieślników Piekarstwa, Cukiernictwa, Rzeźnictwa i Wędliniarstwa oraz grupowych wystąpień Danii, Hiszpanii, Niemiec, Portugalii, Węgier i Włoch. Wszystkie wymienione kraje zaprezentują artykuły spożywcze. Natomiast Włochy, w ramach swojego drugiego wystąpienia grupowego, przedstawią także technologie dla przemysłu spożywczego.

Salon Degustacyjny

Odbywający się podczas POLAGRY-FOOD Salon Degustacyjny to prezentacja wytwórców i dystrybutorów win, producentów wyrobów mleczarskich, mięsa i wędlin oraz pieczywa. Na degustację tych najlepszych wyrobów zapraszamy do pawilonu 10 tylko podczas pierwszych dwóch dni targowych (tj. 10 i 11 września), które są przeznaczone dla profesjonalistów.

Odwiedzenie Salonu Degustacyjnego będzie dla przedstawicieli sieci handlowych i hurtowni spożywczych oraz restauratorów i sommelierów znakomitą okazją do przetestowania i odkrycia walorów smakowych szerokiej gamy win i produktów spożywczych. Organizatorem salonu są Międzynarodowe Targi Poznańskie.

Salon Nowości

Salon Nowości w pawilonie 5 (na piętrze) to wystawa produktów spożywczych wprowadzonych na rynek w ostatnim roku. Salon zorganizowany został wspólnie przez redakcję miesięcznika ,,Handel” i Międzynarodowe Targi Poznańskie. Zostaną w nim zaprezentowane nowe produkty, które zwyciężyły w konkursie Hit Handlu 2002, organizowanym przez miesięcznik ,,Handel”. Handlowcy-Czytelnicy czasopisma wybierali najlepsze nowe produkty spośród artykułów FMCG, wprowadzonych na rynek w 2001 roku.

Podstawowe kryteria wyboru stanowiły: wielkość i dynamika wzrostu sprzedaży, wartość i dynamika wzrostu przychodów ze sprzedaży, wysokość marży, rotacja, wsparcie reklamowe i promocyjne, znajomość marki wśród konsumentów, innowacyjność.

Konkurs objął 21 kategorii następujących produktów: alkohole, dania gotowe, kawa, herbata, kakao, kosmetyki do pielęgnacji ciała, kosmetyki do pielęgnacji włosów, leki, lody, mrożonki, napoje bezalkoholowe, piwo, produkty dla dzieci i niemowląt, produkty mączne, makarony, kasze, pieczywo, wypieki, produkty mleczne, produkty śniadaniowe, produkty z ryb, przetwory mięsne, drób, wędliny, przyprawy, przetwory z warzyw, słodycze, środki do prania i czyszczenia, tłuszcze roślinne i masła.

Panele Smakowe

Przez wszystkie dni targowe w pawilonie 8 będą się odbywać się panele smakowe, których celem jest ocena produktów mleczarskich przez konsumentów.

Ocenie będą podlegać produkty w następujących kategoriach: napoje mleczne, jogurty, sery twarogowe, serki smakowe, masło, miksy maślane, sery żółte, sery pleśniowe. Produkty będą oceniane przez stuosobowe grupy zwiedzających dla każdej kategorii produktu.

Panele Smakowe posłużą producentom do przeprowadzenia badań marketingowych w celu lepszego poznania wymagań i preferencji konsumentów produktów mleczarskich. Firmy biorące udział w panelach otrzymają dyplomy wraz z wynikami oceny konsumentów.

Organizatorem Paneli Smakowych są Firma Konsultingowa Horyzont i Międzynarodowe Targi Poznańskie.

Forum Rzemieślników

Znakomitą okazję do spotkania środowisk branżowych i prezentacji najnowszych technologii produkcji, nowych form marketingu, kierunków rozwoju branży podczas targów stworzyForum Rzemieślników Piekarstwa, Cukiernictwa, Rzeźnictwa i Wędliniarstwa. Program Forum obejmuje m.in. Mistrzostwa Polski Młodych Czeladników w Zawodzie Piekarza, IV Mistrzostwa Polski Cukierników oraz konkursy: o tytuł Najlepszego Producenta Wędlin, Sztuki Układania i Dekorowania Pater, Mój Najlepszy Wyrób.

Organizatorami Forum są Stowarzyszenie Rzemieślników Piekarstwa RP, Stowarzyszenie Cukierników, Karmelarzy i Lodziarzy RP, Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP oraz Międzynarodowe Targi Poznańskie.

Narodowe przysmaki

W ramach targowej ekspozycji szeroką gamę produktów spożywczych zaprezentuje kilkudziesięciu producentów i dystrybutorów podczas grupowych wystąpień Danii, Hiszpanii, Niemiec, Portugalii, Węgier i Włoch.

Szczególnie atrakcyjnie zapowiada się wystąpienie włoskie Piazza Sicilia, podczas którego będzie można skosztować mało znanych na naszym rynku sycylijskich przysmaków.

Piazza Sicilia pragnie odtworzyć charakter typowego rynku sycylijskiego, którego kryterium podziału na poszczególne sektory ekspozycyjne stanowi rodzaj produktu. Miejsce degustacji znajdujące się w centrum wystawy stworzy znakomite warunki do spróbowania sycylijskich przysmaków.

Degustacje będą się odbywały codziennie w pawilonie 5 od 9.00 do 17.00.

Wydarzenie dla handlowców

Pierwszego dnia targów odbędzie się dyskusja panelowa z udziałem przedstawicieli handlu zatytułowana ,,Przemiany kanałów dystrybucji w Polsce jako podstawa dostosowań do Unii Europejskiej”, którą poprowadzi prof. Marian Strużycki z Instytutu Rynku Wewnętrznego i Konsumpcji w Warszawie. Po dyskusji odbędzie się konferencja prasowa zatytułowana ,,Perspektywy handlu artykułami spożywczymi w Polsce”.

Drugiego dnia targów na uwagę zasługuje I Forum Dystrybutorów i Producentów Handel żywnością w Polsce zorganizowane przez redakcję ,,Nowego Życia Gospodarczego”, Klub 500, Międzynarodowe Targi Poznańskie we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Szczyt Mleczarski

Podczas czterech targowych dni będzie obradował Krajowy Szczyt Mleczarski, w którego programie znalazły się konferencje poświęcone perspektywom i problemom polskiego mleczarstwa (ze szczególnym uwzględnieniem procesów globalizacji i akcesji do Unii Europejskiej) oraz preferencjom konsumentów i światowemu rynkowi produktów mlecznych.

Tematyce mleczarstwa będzie także poświęcona dwudniowa konferencja ,,Warunki dostosowania produkcji i przetwórstwa mleka do wymagań Unii Europejskiej”.

Giełda Kooperacji

Drugiego dnia targów odbędzie się Giełda Kooperacji organizowana przez World Trade Center Poznań. Oferta udziału w giełdzie adresowana jest głównie do małych i średnich przedsiębiorstw szukających partnerów do współpracy i nowych rynków zbytu. W giełdzie weźmie udział 15 firm zagranicznych z Chorwacji, Grecji Niemiec i Rumunii, które chcą wejść na polski rynek oraz szukają w Polsce towarów z branży spożywczej i opakowaniowej. Każda z nich odbędzie 3-4 spotkania ,,match-making” z polskimi firmami (środa 11 września World Trade Center Poznań pawilon 25).

Technologie AGRO-FOOD

Celem Międzynarodowego Dnia Transferu Technologii AGRO-FOOD będzie wspomaganie międzynarodowego transferu technologii i wyników prac naukowo-badawczych oraz stymulowanie innowacyjności i przedsiębiorczości. Planowane spotkania brokerskie oraz seminarium dotyczące innowacyjności w branży spożywczej umożliwi uczestnikom zapoznanie się z programami wspierania innowacji oraz prezentację własnych osiągnięć technologicznych. Pozwoli także na nawiązanie kontaktów z partnerami z Polski i z Unii Europejskiej. Organizatorem Międzynarodowego Dnia Transferu Technologii AGRO-FOOD jest Centrum Przekazu Innowacji – IRC East Poland.

Polska Dobra Żywność

W trakcie targów odbędzie się uroczystość wręczenia przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi znaku Polska Dobra Żywność. Kilkadziesiąt produktów otrzyma prawo używania tego prestiżowego znaku dającego konsumentom gwarancję najwyższej jakości i bezpieczeństwa zdrowotnego.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przyznaje znak Polska Dobra Żywność produktom wyróżniającym się pod względem jakości i walorów smakowych. Program Polska Dobra Żywność promuje najlepsze jakościowo produkty wytwarzane wyłącznie z krajowych surowców. Inspekcje pozostające w gestii Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi kontrolują warunki sanitarno-higieniczne produkcji, pochodzenie surowców oraz spełnienie pozostałych bardzo surowych, szczególnie zdrowotnych, kryteriów niezbędnych do otrzymania i posługiwania się tym znakiem.

Złote Medale MTP

Drugiego dnia targów nastąpi rozstrzygnięcie konkursu o Złoty Medal Międzynarodowych Targów Poznańskich. W konkursie na najlepszy wyrób nagradzany Złotym Medalem MTP wyróżniane są te wyroby spośród eksponowanych na targach, które charakteryzują się wysoką jakością, nowoczesnymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi i technologicznymi, walorami ergonomicznymi, ekologicznymi, estetycznymi i użytkowymi.

Mister i Junior Eksportu

Konkurs Prezesa Krajowej Izby Gospodarczej Mister i Junior Eksportu Produktów Żywnościowych odbywa się już po raz jedenasty. Ma on wyróżnić polskich producentów żywności, których wyroby ze względu na swoją jakość, nowoczesność i oryginalność są obecne na rynkach całego świata. W ten sposób promują one polski przemysł spożywczy, rozwijając tym samym naszą gospodarkę i przygotowując ją do wejścia na konkurencyjny rynek Unii Europejskiej.

Konkurs organizowany jest corocznie przez Krajową Izbę Gospodarczą pod patronatem Ministra Gospodarki oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi przy współpracy Międzynarodowych Targów Poznańskich i redakcji ,,Rynków Zagranicznych”. Uroczyste przyznanie tytułów Mister i Junior Eksportu Produktów Żywnościowych oraz wręczenie nagród nastąpi podczas pierwszego dnia targów.

Najlepsze stoiska

Sąd Konkursowy MTP nagrodzi stoiska, które wyróżnią się walorami architektonicznymi i sprzyjać będą jednocześnie nawiązywaniu bezpośrednich kontaktów biznesowych. Takie umiejętne wykorzystanie marketingu wystawienniczego potęguje efekty promocyjne i handlowe podczas wystąpienia targowego i przyczynia się do realizacji strategii marketingowej firmy.

Nagrodę za ,,Stoisko Roku 2001” wręczy natomiast Polska Korporacja Targowa.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę