Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Polacy sfrustrowani globalnym gospodarczym otoczeniem

3 grudnia 2015
Niepewne globalne otoczenie, w większym zakresie dotyczące eurostrefy niż konfliktu na Ukrainie, budzi największe obawy ekonomistów i biznesmenów w Polsce - ocenia Bank of America Merrill Lynch (BAML) na podstawie rozmów w Warszawie.
"Mimo takiego nastawienia kondycja polskiej gospodarki stwarza bardzo dobrą perspektywę dla wzrostu w 2015 r. Dostępność kredytu poprawiła się, polityka fiskalna jest luźna, a wyniki finansowe sektora prywatnego dobre. Dla przyspieszenia wzrostu potrzebne jest jednak zaufanie, a im dłużej w eurostrefie utrzymuje się niepewność, tym większa szkoda dla wzrostu polskiej gospodarki w 2015 r." - napisano w tygodniowym komentarzu nt. rynków wschodzących z piątkową datą.
BAML zauważa, że przeglądy koniunktury GUS-u, będące najlepszymi wskaźnikami wyprzedzającymi dla polskiej gospodarki wykazują spadek oczekiwanych zamówień i duże wahania w księgach zamówień eksporterów, choć ogólny popyt eksportowy na polskie towary jest wyższy niż w 2013 r.
"Wyhamowanie tempa wzrostu nie przekłada się jak dotąd na zwolnienia pracowników, ale wyraża się we wstrzymaniu umiarkowanego przyrostu zatrudnienia rozpoczętego wiosną" - stwierdza komentarz.
BAML dostrzega oddolne ryzyko dla jego przyszłorocznej prognozy PKB dla Polski - 3,8 proc. rdr wobec konsensusu Bloomberga - 3,4 proc., ale zdecydował ją utrzymać do czasu aż zmaterializują się skutki konfliktu na Ukrainie i zapowiedziane przez EBC poluzowanie polityki pieniężnej.
"Eskalacja sankcji UE przeciw Rosji i kontr sankcji rosyjskich, a także bieżące dane z eurostrefy stwarzają oddolne ryzyko dla Polski. Jeśli obecny trend utrzyma się i EBC nie zdoła przywrócić zaufania w eurolandzie, to polski PKB w najbliższym roku wzrośnie o 3-3,2 proc. rdr. I przeciwnie - ponieważ gospodarka na obecnym etapie nie ma do czynienia z żadną nierównowagą, złagodzenie któregoś z tych zewnętrznych szoków doprowadzi do odbicia wzrostu" - ocenia BAML.
Według analityków możliwa jest obniżka oprocentowania stóp NBP nawet o 1 pp, ale jest wiele przeszkód, by tak się stało. Oczekują redukcji o 50 pb. w październiku.



POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę