Słowińska Grupa Rybacka we współpracy z Północnokaszubską Lokalną Grupą Rybacką organizuje projekt współpracy dla osób będących przedstawicielami sektora rybackiego. Jest on realizowany w ramach środka 4.2. Wsparcie na rzecz współpracy międzyregionalnej i międzynarodowej PO „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013”.
Jak udało się nam dowiedzieć celem projektu współpracy jest zdobycie wiedzy, umiejętności, wymiana informacji i doświadczeń z zakresu różnicowania działalności rybackiej na rzecz rozwoju i promocji obszarów zależnych od rybactwa, w tym również nawiązanie kontaktu z grupami rybackimi z Europy.
Projekt składa się z czterech etapów realizowanych od czerwca do listopada 2012 roku.
W sierpniu zorganizowana zostanie konferencja otwierająca dla podmiotów sektora rybackiego. Odbędzie się ona na terenie Północnokaszubskiej Lokalnej Grupy Rybackiej ( Władysławów), a jej uczestnikami będą prelegenci z kraju i zagranicy. Podczas konferencji prezentowane będą przykłady dywersyfikacji działalności rybackiej, dobre praktyki, przedstawione zostaną także możliwości finansowania zewnętrznego w aspekcie polityki UE w kolejnych okresach programowania .
W ramach drugiego etapu realizacji projektu uczestnicy wezmą udział w wizycie studyjnej do Finlandii, podczas której odwiedzą wybrane Lokalne Grupy Rybackie z tamtego obszaru. Wizyta ta ma na celu nawiązanie współpracy z tymi grupami, a także poznanie przykładów realizowanych i funkcjonujących już działań podjętych przez doświadczone grupy w ramach dywersyfikacji dochodów rybaków .
Trzeci zaś etap realizacji projektu to szkolenie podsumowujące dotychczasowe informacje i zdobyte doświadczenia. Miejscem realizacji będzie teren Słowińskiej Grupy Rybackiej. Na szkoleniu poruszone zostaną tematy z zakresu aspektów prawnych i ekonomicznych dywersyfikacji działalności oraz turystyki. W ramach szkolenia odbędą się także warsztaty podsumowujące dotychczasowe działania..
Natomiastczwarty etap realizacji projektu to publikacja materiałów edukacyjno-promocyjnych, zebranie najważniejszych informacji dotyczących realizacji projektu wraz z przedstawieniem dobrych praktyk oraz wniosków dotyczących inicjowania działań zmierzających do różnicowania działalności rybackiej w oparciu o zasoby lokalne i tradycje. Ta część projektu wykonana zostanie przez Biuro Słowińskiej Grupy Rybackiej przy współpracy z uczestnikami projektu.