biogaz_09_2025
biogaz, biometan, biopaliwa_ptak 2025

Pogoda może pogorszyć zbiory zbóż w Europie Wschodniej

3 grudnia 2015
Jak podała FAMMU/FAPA, odnotowane w ostatnim czasie znaczne opady śniegu w niektórych rejonach Rosji i Ukrainy mogą znacznie opóźnić zasiewy jęczmienia jarego, a w konsekwencji mogą doprowadzić do spadku produkcji tego gatunku.
W przedostatni weekend marca w północnej i zachodniej Ukrainie spadło bardzo dużo śniegu, tworzącego warstwę o grubości od 60 cm do 80 cm. Podobnie intensywne opady wystąpiły w niektórych rejonach Rosji. Dla przykładu w Moskwie grubość pokrywy śnieżnej wyniosła 70 cm, co jest rekordowym poziomem tej zimy.
Niektórzy analitycy przewidują, że obecne warunki pogodowe znacznie utrudnią zasiewy jęczmienia jarego w obu krajach i w konsekwencji mogą doprowadzić do spadku produkcji tego gatunku. Opóźnienie zasiewów o dwa czy trzy tygodnie wpłynie negatywnie na plonowanie jęczmienia, mogąc doprowadzić do gorszych wyników produkcji - spadek o 15-18 proc.

Przed wystąpieniem wzmożonych opadów śniegu prognozy tegorocznej produkcji jęczmienia na Ukrainie były bardzo optymistyczne. Według UkrAgroConsult, w 2013 r. zbiory jęczmienia miały wzrosnąć do 8,2 mln ton w porównaniu do 6,5 mln ton rok wcześniej. Spodziewany był także wzrost eksportu tego gatunku - z 2,1 mln ton w sezonie 2012/13 do 2,8 mln ton w sezonie 2013/14.
Z kolei w Rosji największych problemów z zasiewami jęczmienia jarego w związku z niespodziewanymi obfitymi opadami śniegu można spodziewać się przede wszystkim w środkowej części kraju i w rejonie Wołgi. Oba te rejony dostarczają znacznych ilości jęczmienia - w ubiegłym roku procentowe udziały w krajowej produkcji wynosiły odpowiednio 37% i 30%. Wszystko wskazuje na to, że w obu tych kluczowych rejonach upraw jęczmienia jarego zasiewy będą znacznie opóźnione. Niestety synoptycy nie zapowiadają rychłej poprawy warunków pogodowych w wyżej wymienionych częściach kraju. Jak na razie największe zagrożenia występuje w przypadku jęczmienia jarego. Analitycy SovEcon nie mają póki co obaw co do upraw pszenicy.



POWIĄZANE

W obliczu dynamicznych zmian na rynku surowców roślinnych, sektor paszowy w Euro...

W sezonie 2024/25 Unia Europejska wyłania się jako kluczowy światowy importer śr...

Lato w polu nie zna odpoczynku. To czas intensywnej pracy, gdy każda godzina ma ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę